top of page

Altın fiyatları, Fed'in 4 haftalık kayıp çılgınlığını kıracak netlik kazanmasıyla yükseldi.

Altın fiyatları Cuma günü yükseldi ve Federal Rezerv yetkililerinin son açıklamalarının bu yıl para politikası yolunda daha fazla netlik sağlamasına yardımcı olmasıyla beş hafta içinde ilk haftalık kazancını elde etmeye hazırlanıyor.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Mart ayında 25 baz puanlık bir zam için gerekçeyi yinelerken, Fed Başkanı Christopher Waller ayrı bir konuşmasında, enflasyonu ve ekonomik büyümeyi yumuşatmanın, oranların daha önceki bir tahmin olan %5,4'te zirve yapmasını gerektirebileceğini söyledi.

Ancak her ikisi de, aşırı ısınan bir ekonomiye dair herhangi bir işaretin, merkez bankasının daha şahin hareketlerini davet edebileceği konusunda uyardı. Yine de metal piyasaları, bu hafta görülen önceki kazançlarını artırarak yorumlarını olumlu karşıladı.

Spot altın %0.2 artışla ons başına 1.838.42$'a yükselirken, altın vadeli işlemleri %0.2 artışla 1.844.25$'a yükseldi. Her iki enstrüman da Ocak ortasından bu yana ilk pozitif haftaları olan bu hafta yaklaşık %1,5 artış kaydetmeye ayarlandı.

Ancak sarı metal, inatçı ABD enflasyonu ve güçlü işgücü piyasasının ardından Şubat ayında hala keskin kayıplar veriyordu . Hazine getirileri de bir gecede yükselirken, verilerin ABD işsizlik başvurularının geçen hafta daha da düştüğünü göstermesiyle dolar güçlendi.

Cuma gününün odak noktası , Fed'e faiz oranlarını yükseltmek için daha fazla alan sağlayan herhangi bir ekonomik dayanıklılık belirtisiyle birlikte ABD hizmet sektörü aktivitesine ilişkin bir okumaya odaklanacak .

Getiri vermeyen varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırdıkları göz önüne alındığında, yükselen ABD faiz oranları metal piyasaları için kötü bir işaret. Altın ve emsalleri, Fed'in faiz oranlarını agresif bir şekilde artırmaya başlamasıyla 2022 boyunca büyük kayıplar kaydetti.

Ancak oran artışlarında nihai bir duraklama olasılığı, metal piyasalarının bu hafta son kayıplarından kurtulmasına yardımcı oldu. Platin vadeli işlemleri , yedi haftalık bir mağlubiyet serisini kırarak haftalık yaklaşık %7'lik bir kazanç için belirlenirken, gümüş vadeli işlemleri , üst üste altı haftalık kayıpların ardından %1,2'lik bir artışa ayarlandı.

Beklenenden güçlü gelen Çin ticari faaliyet verilerinin dünyanın en büyük emtia ithalatçısında toparlanmaya yönelik bahisleri artırmasıyla endüstriyel metaller de bu hafta yükseldi.

Bakır vadeli işlemleri %0,2 artışla pound başına 4,0800$'a yükseldi ve bu hafta %3'ün üzerinde değer kazanması bekleniyor.

Ancak red metal, bu yıl ABD'de endüstriyel faaliyeti önemli ölçüde azaltabilecek bir resesyona ilişkin artan korkular arasında Perşembe günü büyük kayıplar kaydetti. Veriler ayrıca bu hafta ABD imalat faaliyetinin son birkaç ayda sürekli olarak düştüğünü gösterdi.


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page