top of page

Altın fiyatları Fed'in belirsizliği ve Avrupa'da resesyon korkusuyla yatay seyrediyor.

Bir dizi zayıf ekonomik verinin ardından euro bölgesinde resesyon korkusunun güvenli liman talebini desteklemesiyle altın fiyatları Çarşamba günü çok az hareket etti ve son kazanımlarını korudu.

Altındaki büyük kazanımlar, özellikle Salı günü açıklanan verilerin yerel ticari faaliyetin Ekim ayında iyileştiğini göstermesinin ardından, ABD'de faiz oranlarının yükseleceğine dair süregelen korkular nedeniyle büyük ölçüde sekteye uğradı. Dolar gece ticaretinde güçlenirken, Hazine tahvil getirileri son kayıplardan sonra yatay seyretti .

İsrail'in Gazze'ye planladığı kara saldırısını ertelemesi nedeniyle, sarı metale yönelik güvenli liman talebi bu hafta İsrail-Hamas çatışmasındaki bazı azalma işaretlerinin ortasında geriledi.

Ancak bu durum, euro bölgesinden gelen zayıf satın alma yöneticileri endeks verileriyle bir miktar dengelendi ve bu da bölgede potansiyel bir resesyona ilişkin endişeleri artırdı. Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya bu yılın başında resesyona girmişti.

Altının ons başına 2.000 dolar seviyesi görüş alanı içinde olmasına rağmen yakın vadede bu seviyeye ulaşıp ulaşamayacağı, özellikle de bu hafta gelecek birkaç ABD ekonomik sinyaliyle birlikte şüpheli olmaya devam ediyor.

Spot altın %0,1 artışla ons başına 1.972,51 dolara yükselirken, Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 01:10 itibarıyla ons başına %0,2 düşüşle 1.983,15 dolara geriledi.

ABD GSYİH verileri ve daha fazla Fed ipucu

Piyasalar artık bu hafta ABD'den daha fazla ekonomik ipucu bekliyordu; özellikle de Perşembe günü yayınlanacak üçüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verileri. ABD ekonomisinde daha fazla direnç belirtisi olması, Fed'e faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutma konusunda daha fazla hareket alanı sağlarken aynı zamanda altının güvenli liman çekiciliğini de azaltıyor.

GSYİH okumasını Cuma günü Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE enflasyon verileri izleyecek . ABD enflasyonunun son aylarda artması Fed'in şahin tavrını sürdürmesi için daha fazla ivme kazandırdı.

Merkez bankası faiz oranlarına karar vermek için önümüzdeki hafta toplanacak , ancak piyasalar Fed'in bu konuda kararlı davranmasını bekliyor. Yine de Fed yetkilileri bu yıl en az bir faiz artırımının daha sinyalini verdi ve faizlerin en azından 2024 sonuna kadar daha uzun süre yüksek kalacağının sinyalini verdi.

Sarı metalin hiçbir getirisi olmadığı göz önüne alındığında, daha yüksek oranlar altın gibi varlıklara yatırım yapma çekiciliğini azaltıyor.

Bakır, Çin'in teşvik haberlerinden pek destek almıyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, büyük ithalatçı Çin'in bu yıl altyapı harcamalarını artırmayı planladığı haberlerinden çok az destek alarak Çarşamba günü hafif düştü.

Bakır vadeli işlemleri %0,2 düşüşle pound başına 3,6247 dolara geriledi.

Çin hükümeti, özellikle afet onarımı ve yardım başta olmak üzere altyapı harcamalarını artırmak için bu yıl 1 trilyon yuan (1$=7,3 yuan) tahvil ihraç edeceğini söyledi. Hareketin Çin ekonomisini de canlandırması bekleniyor.

Avro bölgesindeki resesyona ilişkin endişeler de önümüzdeki aylarda bölgedeki endüstriyel talebin zayıflayacağına işaret ettiğinden, bakır duyurudan sonra pek fazla değişmedi.


14 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page