top of page

Altın fiyatları,Fed'in doların getirilerin artmasından korkmasıyla 1.900 doların altında seyrediyor

Altın fiyatları Perşembe günü çok az hareket etti ancak artan ABD faiz oranlarına ilişkin endişelerin yatırımcıları büyük ölçüde dolara karşı önyargılı tutmasıyla altı ayın en düşük seviyelerinde seyrederken, Hazine getirileri de yükseldi.

Hem spot fiyatlar hem de altın vadeli işlemleri bu hafta ons başına 1.900 dolarlık kilit seviyenin altına geriledi; dolarda ve Hazine tahvil getirilerindeki yükselişin çok az yavaşlama belirtisi göstermesiyle. Dolar 10 ayın en yüksek seviyesindeyken, 10 yıllık getiriler 16 yılın zirvesine ulaştı .

Petrol fiyatlarının Çarşamba günü 2023'ün en yüksek seviyelerine çıkmasıyla birlikte beklentiler kötüleşti; piyasalar bunun enflasyonun daha istikrarlı hale gelmesine ve faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalmasına neden olabileceğinden korkuyordu. ABD hükümetinin kapanmasına ilişkin korkular da yatırımcıların büyük ölçüde güvenli liman varlıklarına yönelmesine neden oldu.

Ancak dolar, özellikle Federal Reserve'ün daha uzun faiz oranları için yükseliş sinyali vermesiyle birlikte artan güvenli liman talebinin en önemli destekleyicisi oldu. Piyasalar şu anda Fed'in Aralık ayında faiz artırımı yapma olasılığını en az %37 olarak fiyatlarken , oranların 2024'te %5'in üzerinde kalması bekleniyor.

Spot altın %0,1 düşüşle ons başına 1.874,29 dolara gerilerken, Aralık ayında vadesi dolacak altın vadeli işlemleri TSİ 00:26 (04:26 GMT) itibarıyla ons başına 1.890,95 dolarda sabit kaldı. Her iki enstrüman da Mart ortasından bu yana en zayıf seviyelerindeydi.

Diğer değerli metal fiyatları da doların güçlenmesinden etkilendi; gümüş vadeli işlemleri bu hafta yaklaşık %5, platin vadeli işlemleri ise bu hafta %4 düştü.

Altın Eylül ayındaki sert kayıplara hazırlanıyor

Altın fiyatları Eylül ayında %3'ün üzerinde düşüş kaydederek Şubat ayından bu yana en kötü aylık performansını kaydetti.

Getirisiz varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, yüksek faiz oranları sarı metal için kötü bir işaret. Bu trend 2022 yılı boyunca altını olumsuz etkiledi ve aynı zamanda sarı metalin bu yılki kazanımlarını da sınırladı.

ABD faiz oranlarının en azından 2024 sonuna kadar %5'in üzerinde kalması nedeniyle altının da toparlanma şansı çok az.

Bakır, Çin'in korkularının devam etmesiyle değer kaybetti

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, yüksek faiz oranlarının önümüzdeki aylarda ekonomik aktiviteyi olumsuz etkileyeceği korkusuyla Perşembe günü daha da düştü.

Bakır vadeli işlemleri yüzde 0,4 düşüşle pound başına 3,6292 dolara geriledi ve Mart ortasından bu yana en zayıf seviyelerine yaklaştı.

Medyada güç durumdaki emlak geliştiricisi China Evergrande Group'a (HK: 3333 ) karşı daha fazla hükümet incelemesi yapıldığı ana hatlarıyla bildirilirken, en büyük ithalatçı Çin'deki ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişeler de bakır üzerinde ağırlık yarattı .

Bakırın Eylül ayında da %5 oranında değer kaybetmesi bekleniyordu.


12 görüntüleme0 yorum

Commenti


bottom of page