top of page

Altın fiyatları, Fed'in duraklama bahisleri üzerine risk iştahının artmasıyla geriledi.

Altın fiyatları Pazartesi günü Asya ticaretinde düştü; Fed'in faiz artırımlarındaki potansiyel duraklamanın yarattığı rahatlama, tüccarların daha fazla risk odaklı varlıklar lehine sarı metali satmasıyla büyük ölçüde dengelendi.

Altın, ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklenenden zayıf gelmesi ve Fed'den gelen şahin sinyallerin azalmasının dolarda ve Hazine tahvil getirilerinde derin düşüşlere yol açmasıyla geçen hafta bir miktar güç gördü.

Ancak yatırımcıların büyük ölçüde hisse senetleri ve para birimleri gibi risk odaklı varlıklara yönelmesi nedeniyle sarı metaldeki önemli yükselişler sınırlı kaldı. Çatışmaların hafifleyeceğine dair çok az işaret olmasına rağmen, İsrail-Hamas savaşındaki risk priminin azalması, sarı metale yönelik güvenli liman talebini daha da zayıflattı.

İsrail ateşkes çağrılarını reddederken, basında çıkan haberlerde Rus paralı asker grubu Wagner'in Hizbullah'a hava savunma sistemleri sağlamayı planladığı öne sürüldü.

Çatışmalara ilişkin endişeler altının Ekim ayı boyunca büyük kazanımlar elde etmesine yol açmıştı. Ancak çatışmanın artık Orta Doğu bölgesine sıçrama ihtimalinin düşük olması nedeniyle tüccarlar karlarını sarı metale kilitlediler.

Spot altın yüzde 0,5 düşüşle ons başına 1.984,24 dolara gerilerken, Aralık ayında vadesi dolacak altın vadeli işlemleri TSİ 23:11 itibarıyla ons başına yüzde 0,4 düşüşle 1.991,15 dolara geriledi.

Altın, Fed'in korkularının azalmasıyla pek bir rahatlama görmüyor

Yatırımcılar şu anda Fed'in faiz artırımına devam etmeyeceği ihtimalini %95,2 olarak fiyatlıyor . Merkez bankasının ayrıca Haziran 2024'ten itibaren faiz indirimine başlaması bekleniyor.

Ancak Fed, herhangi bir faiz indirimine rağmen gösterge faiz oranını en azından 2024 sonuna kadar %5'in üzerinde tutacağının sinyalini verdi.

ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması muhtemel, bu da altın gibi getirisi olmayan varlıklar üzerinde baskı yaratıyor. Bu ticaret geçtiğimiz yıl sarı metale baskı yapmıştı.

Bakır fiyatları yükseldi, Çin verileri bekleniyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, risk iştahının artmasıyla Pazartesi günü güçlü yükselişler kaydetti.

Aralık ayında vadesi dolan bakır vadeli işlemleri , Fed'in faiz artırım döngüsünün sona ermesinin küresel sanayi faaliyetleri üzerindeki baskıyı hafifleteceğine dair bazı umutların ortasında %0,7 artışla pound başına 3,6987 dolara yükseldi.

Odak noktası aynı zamanda dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'den gelen temel ticaret ve enflasyon verileriydi.

Salı günü açıklanacak ticaret verilerinin, yavaşlayan ekonomik büyüme nedeniyle geçtiğimiz yıl durgunlaşan ülkenin bakır ithalatına ilişkin daha fazla ipucu sunması bekleniyor.


8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page