top of page

Altın fiyatları, Fed'in erken faiz indirimine gideceği yönündeki bahislerle 2.100 doların üzerinde

Altın fiyatları Pazartesi günü Asya ticaretinde rekor seviyeye yükseldi ve piyasaların merkez bankası yetkilileri temkinli davranmasına rağmen Fed'in Mart 2024'ten itibaren faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceğine dair iddiaları nedeniyle son kazanımlarını daha da genişletti. .

Sarı metal, enflasyondaki düşüş, zayıf işgücü piyasası verileri ve Fed'den gelen daha az şahin sinyallerin bankanın 2024 başlarında faiz oranlarını düşüreceği yönündeki spekülasyonları artırmasıyla son oturumlarda keskin bir şekilde değer kazandı.

Kızıldeniz'de bir Amerikan savaş gemisine ve ticari gemilere düzenlenen saldırı da kısa vadede altın talebini artırdı ve bu da İsrail-Hamas savaşının tırmanacağına ilişkin endişeleri artırdı.

Başkan Jerome Powell Cuma günü yaptığı konuşmada ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı yönündeki tutumunu yineledi. Ancak sinyallerindeki bazı değişiklikler (özellikle enflasyonun düşürülmesinde kaydedilen ilerlemeyi ve ABD ekonomisi için "yumuşak iniş" potansiyelini kabul etmesi), Fed'in artık Aralık ayında faiz oranlarını artırmayacağı ve potansiyel olarak faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı yönündeki beklentileri güçlendirdi. Mart 2024'e kadar.

Spot altın neredeyse %2 artışla ons başına 2.148,78 $ gibi rekor bir yüksekliğe ulaşırken, Şubat ayı altın vadeli işlemleri de %2 artışla ons başına 2.151,20 $ gibi rekor bir yüksek seviyeye ulaştı. Her iki enstrüman da saat 19:16 ET (00:16 GMT) itibariyle zirvelerinin biraz altında işlem görüyordu.

Sarı metal geçen hafta güçlü yükselişler kaydetti ve Kasım ayında da üst üste ikinci ay da yükseldi.

Fed Mart'ta faiz indirimi gördü ancak bu hafta daha fazla ekonomik işaret geliyor

CME Group'un Fedwatch'ına göre , Fed Fonu vadeli işlem fiyatları , Fed'in Aralık ayında faiz oranlarını sabit tutması ihtimalinin %97 olduğunu ve merkez bankasının faiz oranlarını 25 baz puan düşürerek %5 ila %5,25 aralığına indirmesi ihtimalinin de %60 olduğunu gösteriyor alet. Bu, trader'ların bir hafta önceki Mart indirimi için %21 ihtimal fiyatlamasıyla karşılaştırılıyor.

Yüksek oranların sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, faiz oranlarının düşürülmesi ihtimali altın için iyiye işaret. Bu düşünce, Fed'in faiz oranlarını agresif bir şekilde artırmaya başlamasıyla geçen yıl külçe fiyatlarını olumsuz etkilemişti.

Ancak piyasaların bu arada hala uğraşması gereken bir takım ekonomik sinyaller var. İşgücü piyasasının önemli bir göstergesi olan Kasım ayı tarım dışı istihdam verileri bu haftanın sonlarında açıklanacak, yılın geri kalanına ilişkin enflasyon okumaları da önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

İşgücü piyasasının bazı yönleri güçlü kalmaya devam ederken, enflasyon da Fed'in yıllık hedefinin rahat bir şekilde üzerinde seyrediyor; bu eğilim devam ederse, erken faiz indirimi ihtimalini azaltıyor.


9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page