top of page

Altın fiyatları Fed'in faiz oranlarını artırmasıyla düşüşte.

Altın fiyatları Perşembe günü Fed'in ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı konusunda uyarmasının ardından düştü ve yatırımcılar önümüzdeki aylarda sarı metale yönelik fiyat beklentilerini keskin bir şekilde düşürdü.

Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri, New York Comex'te %1 veya yaklaşık 20 dolar düşerek ons ​​başına 1.948,05 dolara geriledi; bu da trader'ların özellikle yüksek faiz görünümü nedeniyle önümüzdeki aylarda çok daha düşük altın fiyatlarında fiyatlandırdıklarını gösteriyor.

Spot altının Fed'e nispeten zayıf bir tepkisi oldu ve TSİ 23:50'de (03:50 GMT) %0,1 düşerek ons ​​başına 1.928,12 dolara geriledi.

Diğer değerli metaller de büyük kayıplar kaydetti; platin vadeli işlemleri %0,6, gümüş ise neredeyse %2 değer kaybetti.

Fed, 2024'te daha uzun vadeli faiz oranları ve daha az kesinti öngörüyor

Merkez bankası Çarşamba günü faiz oranlarını geniş çapta beklendiği gibi sabit tuttu.

Ancak Başkan Jerome Powell, enflasyondaki son artışların ve işgücü piyasasındaki esnekliğin Fed'e faiz oranlarını yüksek tutmak için daha fazla hareket alanı sağladığı konusunda uyardı. Powell ayrıca bu yıl en az bir faiz artırımı olasılığının da altını çizdi.

Powell'ın konuşması piyasaların beklediğinden çok daha şahin bir ton sergiledi; Fed başkanı ayrıca ABD faiz oranlarının 2024'e kadar %5,1 civarında seyredeceğini tahmin etti.

Tahmin, gelecek yıl yalnızca iki potansiyel faiz indirimi gösteriyor; bu da piyasaların fiyatladığı dört faiz indiriminden daha az.

Fed ayrıca ABD ekonomisindeki dayanıklılığa dikkat çekti ve ABD'de resesyon ihtimalini küçümsedi; bu senaryo, altına yönelik güvenli liman talebinin zayıfladığının habercisi.

Bakır yükseldi ancak hafta boyunca düşüş yaşadı

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, bu hafta başında büyük kayıplar kaydettikten sonra hafif yükseldi.

Bakır vadeli işlemleri yüzde 0,2 artışla pound başına 3,7453 dolara yükseldi ancak hafta boyunca yüzde 1,5 düşüş yaşadı.

Kırmızı metal, ABD ekonomisindeki dayanıklılık işaretlerinden bir miktar destek aldı; bu durum önümüzdeki aylarda endüstriyel aktiviteyi ve bakır talebini destekleyebilir.

Odak noktası aynı zamanda Çin'den gelecek ek teşvik tedbirleri üzerinde yoğunlaşırken, Çin Halk Bankası da ihtiyaç duyulması halinde daha fazla parasal destek sunmaya hazır olduğunu belirtti.

Ancak PBOC, ekonomik büyümeyi desteklemek ile yuanın zayıflamasını önlemek arasında bir denge kurmaya çalışırken, Çarşamba günü kredi faiz oranlarını


11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page