top of page

Altın fiyatları, Fed'in TÜFE raporu öncesi korkularının azalmasıyla yükseldi

Piyasalar, dikkatlerin yaklaşan tüketici enflasyonu verilerine çevrilmesiyle Federal Rezerv'in en yüksek faiz oranlarına ulaşmaya yakın olduğuna dair tahmin yürütürken, altın fiyatları Çarşamba günü hafifçe yükseldi ve üç haftanın en yüksek seviyesine yakın kaldı.

Fed'in mevcut faiz artırım döngüsünün nihai olarak sona erme olasılığı, yatırımcıların dolardan çıkıp diğer kura duyarlı varlıklara, özellikle hisse senetleri ve emtialara yönelmesine neden oldu.

Spot altının onsu % 0,1 artışla 1.933,87 $'a yükselirken, altın vadeli işlemleri %0,1 artışla 20:13 ET (00:13 GMT) itibarıyla ons başına 1.939,00 $'a yükseldi.

Dolardaki zayıflık , Çarşamba günü doların iki ayın en düşük seviyesinde işlem görmesiyle sarı metali de destekledi.

ABD TÜFE verileri, odakta Temmuz ayı faiz artışı

Piyasalar şimdi büyük ölçüde Haziran ayı için önemli ABD tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) enflasyon verilerini bekliyordu . Okumanın, benzin fiyatlarının gevşemesi sayesinde manşet enflasyonun geçen ay düştüğünü göstermesi beklenirken, çekirdek TÜFE'nin yapışkan kalması bekleniyor.

Merkez bankasının Temmuz ayı sonunda yapacağı toplantıda faiz oranlarını en az 25 baz puan artırmaya hazır olmasıyla birlikte, yapışkan enflasyonun Fed'den daha fazla faiz artışı çekmesi bekleniyor .

Fed yetkililerinden gelen son açıklamalar, merkez bankasının en yüksek faiz oranlarına ulaşmaya yakın olmasına rağmen, yakın vadede faiz oranlarının artmaya devam edeceğini yineledi. ABD oranlarının da daha uzun süre yüksek kalması bekleniyor.

Fed'in faiz artırım döngüsünün nihai olarak sona erme ihtimali altını desteklerken, daha uzun süre yüksek oranların, külçe tutmanın fırsat maliyetini artırdıkları göz önüne alındığında, sarı metalin daha fazla kazanımını sınırlı tutması bekleniyor.

Bu hafta ayrıca Minneapolis Fed başkanı Neel Kashkari ve Cleveland Fed başkanı Loretta Mester dahil olmak üzere daha fazla Fed yetkilisinden gelen yorumlara odaklanılacak .

Bakır, zayıf büyüme görünümü ve Çin'in teşvik iddiaları arasında kaldı

Bakır fiyatları, daha yüksek faiz oranlarının dünya çapında endüstriyel aktiviteyi aşındıracağına dair endişelerin baskısı altında Çarşamba günü çok az hareket etti.

Ancak dünyanın 1 numaralı bakır ithalatçısı Çin'deki talebin artması beklentisi, zayıf dolar ile birleştiğinde, kırmızı metal fiyatlarının altında bir taban tutmasına yardımcı oldu.

Bakır vadeli işlemleri pound başına 3,7737 dolarda sabitlendi.

Çin Komünist Partisi destekli medya kuruluşu China Securities Journal Çarşamba günü Pekin'in muhtemelen ekonomiyi desteklemek için teşvik harcamalarını artıracağını bildirdi.

Rapor, Çin'den gelen bir dizi zayıf ekonomik okumanın, sırayla bakır fiyatlarını çökerten, yavaşlayan bir COVID sonrası ekonomik toparlanmaya işaret etmesinin ardından geldi.

Ancak, özellikle emlak sektörüne yönelik daha fazla teşvik önleminin Çin ekonomisini ve dolayısıyla bakır talebini canlandırması bekleniyor.
5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page