top of page

Altın fiyatları, Fed'in tedirginliğinin güvenli liman talebini dengelemesiyle geriledi.

Altın fiyatları Perşembe günü Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşması öncesindeki ihtiyati tedbirin İsrail-Hamas savaşının körüklediği güvenli liman talebini bir miktar dengelemesiyle iki ayın en yüksek seviyelerinden geri çekildi.

Sarı metal, İsrail-Hamas çatışmasındaki artışın daha geniş Orta Doğu bölgesine yayılmasına ilişkin endişeleri artırması ve bunun da geleneksel güvenli limanlara olan talebi artırmasıyla bu hafta sert bir şekilde değer kazandı.

Ancak bu ticaret, dolardaki toparlanma nedeniyle yarıda kalırken , piyasaların daha yüksek faiz oranlarına pozisyon almasıyla ABD Hazine tahvili getirileri birkaç yılın en yüksek seviyelerine yükseldi.

Yine de altın fiyatları, piyasaların İsrail-Hamas ihtilafında yeni gelişmeleri beklemesiyle bu hafta başında iki aydan uzun bir sürenin zirvesine ulaşmayı hedefliyor. ABD, Mısır ve Filistin liderleri arasındaki zirvenin iptali de sarı metale yönelik güvenli liman talebini artırdı.

Spot altın %0,1 düşüşle ons başına 1.946,51 dolara gerilerken, altın vadeli işlemlerindeki kayıplar daha belirgindi; vadeli işlemler TSİ 00:31 (04:31 GMT) itibarıyla ons başına %0,5 düşüşle 1.958,35 dolardan gerçekleşti.

Powell'ın konuşması yaklaşırken riskleri değerlendirin

Ancak altının yükselişe geçip geçemeyeceği şüpheliydi, özellikle de Powell'ın Fed başkanının uzun süre yüksek faiz oranlarına ilişkin tutumunu yinelemesinin beklendiği konuşması öncesinde.

Bu hafta Hazine getirilerinde yaşanan artış, özellikle son verilerin ABD enflasyonunda beklenmedik bir yükselişe işaret etmesiyle birlikte, piyasaların da yüksek faiz oranlarını fiyatladığına işaret etti. Diğer Fed yetkililerinin gece boyunca yaptığı yorumlar da bankanın şahin bakış açısını yineledi.

Dolar bu spekülasyondan yararlanarak bir gecede %0,3 yükseldi ve altın da dahil olmak üzere birçok emtia piyasasındaki yükselişini yarım bıraktı.

Daha yüksek faiz oranları, nispeten güvenli Hazine tahvilleriyle karşılaştırıldığında bu tür varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, altın gibi getirisi olmayan varlıklar için kötü bir işarettir. Dolar da bu senaryodan faydalanıyor ve altın fiyatına doğrudan yük oluyor.

Bakır, Çin'deki emlak sorunlarının GSYİH'nın neşesini dengelemesiyle geriledi

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin'deki emlak piyasasındaki erimeye ilişkin yenilenen korkuların baskısı altında Perşembe günü düştü.

Bakır vadeli işlemleri %0,3 düşüşle pound başına 3,5713 dolara geriledi. Kırmızı metal, Çin'in gayri safi yurt içi hasıla verilerinin beklenenden güçlü gelmesi üzerine bir miktar kazanç elde ederken, bu durum Çin emlak piyasasındaki büyük temerrüde ilişkin endişelerle büyük ölçüde dengelendi.

Kuşatılmış geliştirici Country Garden (HK: 2007 ), offshore tahvillerinin önemli bir geri ödemesini kaçırmış gibi görünüyordu, bu da muhtemelen firmanın dış borcunun büyük bir kısmının temerrüde düştüğüne işaret ediyordu. Aşırı büyük borç yükümlülüklerini yeniden yapılandırmaya çalışan firma için bunun bir dizi temerrüde yol açması bekleniyor.

Çin'in dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olduğu göz önüne alındığında, Çin'in emlak piyasasındaki herhangi bir olumsuzluk bakır talebi açısından kötü bir işaret. Emlak piyasası aynı zamanda Çin'in bakır iştahının da büyük bir kısmını oluşturuyor.


15 görüntüleme0 yorum
bottom of page