top of page

Altın fiyatları Fed toplantısı ve hükümetin kapanmasıyla yükselişte.

Altın fiyatları Pazartesi günü, piyasaların Fed'in bu hafta faiz oranlarını sabit tutacağına dair iyimserliğiyle yükselirken, ABD hükümetinin kapanmasına ilişkin artan korkular da güvenli liman talebini artırdı.

Sarı metal, güçlü enflasyon ve ekonomik aktivite verilerinin piyasaları ABD'de faiz artırımının yakın olduğuna ikna edememesi nedeniyle son seanslarda bir miktar yükseliş kaydetti. Ancak verilerde doların altı ayın en yüksek seviyelerine ulaşmasıyla kazançlar da sınırlı kaldı .

Üst düzey Cumhuriyetçi milletvekillerinin savunma harcamaları ve daha geniş mali harcama kesintileri konusunda tartışırken, külçe fiyatlarının da ABD hükümetinin kapanmasına ilişkin endişeler arasında bir miktar güvenli liman talebi görmesi bekleniyor.

Milletvekillerinin yeni bir harcama tasarısını geçirmek ve kapanmayı önlemek için yaklaşık iki haftaları var.

Ancak tarihsel olarak altın, geçmişteki kapanmalar sırasında çok az kazanç elde etti. Tarihteki en uzun hükümet kapatması olan 2018-2019 kapanması, 35 gün içinde altın fiyatlarında yalnızca 20 dolarlık bir artışa neden oldu.

Spot altın yüzde 0,3 artışla ons başına 1.929,32 dolara yükselirken, Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 23:49'da yüzde 0,2 artışla ons başına 1.950,15 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da geçen hafta %0,3 artış kaydetti.

Fed sabit kalmayı planlıyor ancak yüksek enflasyon şahin görünümü ortaya çıkaracak

Fed'in Çarşamba günkü iki günlük toplantısının sonunda faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor .

Ancak enflasyondaki son artışlar ve ABD ekonomisindeki dayanıklılığın faiz oranlarını daha da artırma konusunda daha fazla alan sağladığı göz önüne alındığında, piyasalar merkez bankasının görünümüne karşı temkinli olmaya devam ediyor.

Başka bir artışa bakılmaksızın Fed'in faiz oranlarını en azından 2024 ortasına kadar 20 yılın en yüksek seviyelerinde tutması bekleniyor . Bu eğilim geçtiğimiz yıl külçe fiyatları üzerinde büyük bir baskı oluşturdu ve muhtemelen sarı metaldeki önemli yükselişleri sınırlayacak.

Artan faiz oranları getirisi olmayan varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırıyor ve metal piyasaları için zayıf bir görünüm sunuyor.

Fed'in yanı sıra, Çin , İngiltere ve Japonya'daki merkez bankalarının kararları da bu hafta gündemde ancak yalnızca İngiltere Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırması bekleniyor.

Bakır, Çin'deki yeni gerginliklerin ortasında yatay seyrediyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, büyük ithalatçı Çin'e, özellikle de emlak piyasasına ilişkin yeniden ortaya çıkan endişeler nedeniyle Pazartesi günü çok az hareket etti.

Bakır vadeli işlemleri geçen hafta %2'nin üzerinde güçlendikten sonra pound başına 3,7953 dolarda sabit kaldı.

Son ekonomik göstergeler dünyanın en büyük bakır ithalatçısında bazı iyileşme işaretleri gösterirken, Çin'in emlak piyasası bu hafta güç durumdaki geliştirici Country Garden Holdings'in daha fazla tahvil ödemesi yapmasıyla yeni bir sınavla karşı karşıya (HK: 2007 ) .

Çinli yetkililer ayrıca China Evergrande Group'un (HK: 3333 ) varlık yönetimi birimi çalışanlarını da gözaltına aldı; bu durum, hükümetin emlak sektörüne yönelik yenilenen incelemesine ilişkin endişeleri artırdı.

Çin Halk Bankası'nın, ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla bu Çarşamba günü kredi faiz oranlarını rekor düşük seviyelerde tutması bekleniyor. Ancak teşvik edici tedbirlere rağmen, bakır talebinin temel itici gücü olan Çin emlak piyasasının görünümü büyük ölçüde olumsuz olmaya devam ediyor.


17 görüntüleme0 yorum
bottom of page