top of page

Altın fiyatları Fed toplantısı yaklaşırken ve görünüm belirsizken 2.000 doların altına sabitlendi

Altın fiyatları Çarşamba günü, Fed'in yılın son toplantısı öncesinde piyasaların getiri sağlamayan varlıklara karşı temkinli davranmasıyla kilit seviyelerin altında kaldı.

İşgücü piyasasındaki güçlenme ve ABD enflasyonunun yapışkan olduğuna dair son işaretler, merkez bankasının 2024'ün başlarında faiz oranlarını düşüreceği yönündeki beklentileri zayıflattı. Fed'in Çarşamba günü ilerleyen saatlerde faiz oranlarını sabit tutması beklenirken, 2024'e ilişkin görünüm belirsizliğini koruyor.

Fed'e ilişkin belirsizlik, bu ay altın fiyatlarında şiddetli dalgalanmalara yol açtı; sarı metal, ağır bir teslimiyet görmeden önce kısa süreliğine ons başına 2.100 doların üzerinde rekor seviyelere ulaştı.

Sarı metalin son zamanlardaki kayıpları, özellikle doların Fed beklentisiyle yeniden ayağa kalkmasıyla, arzu edilen ons başına 2.000 dolar seviyesini de kaybetmesine neden oldu.

Spot altın ons başına 1.979,06 dolarda sabit kalırken, Şubat ayında sona eren altın vadeli işlemleri TSİ 00:26 (05:26 GMT) itibariyle ons başına 1.993,70 dolarda sabit kaldı.

Fed faiz oranlarını sabit tutmaya karar verdi ancak piyasalar 2024 faiz indirimleri konusunda ikiye bölündü

Merkez bankasının günün ilerleyen saatlerinde 2023'e ilişkin son toplantısının sonunda faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor .

Ancak Fed Başkanı Jerome Powell'ın 2024'e kadar faiz oranlarının gidişatına ilişkin vereceği sinyaller, özellikle piyasaların merkez bankası başkanının potansiyel olarak şahin bir görünümden korkması nedeniyle yakından takip edilecek.

Powell, faiz oranlarına ilişkin uzun süre yüksek söylemini büyük ölçüde sürdürdü ancak bu yıl enflasyona karşı büyük ilerleme kaydedildiğini kabul etti. Yine de enflasyon, Kasım ayında Fed'in yıllık %2 hedefinin rahatlıkla üzerinde kaldı.

Özellikle yatırımcıların Mart 2024'e kadar bir faiz artırımının yapılacağına dair iknalarının azalması nedeniyle, Fed'den gelecek herhangi bir şahin sinyalin altın piyasalarını daha da rahatsız etmesi muhtemel.

Fed fon vadeli işlemleri fiyatları Mart ayında faiz indirimi olasılığının geçen haftaki %60'tan keskin bir düşüşle %43 olduğunu gösteriyor. Külçeye yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, daha yüksek oranlar altın için kötü bir işaret.

Çin'deki sorunların devam etmesiyle bakır düştü

Endüstriyel metallerden bakır fiyatları, en büyük ithalatçı Çin'e ilişkin pek fazla iyimserliğin olmadığı bir dönemde düşüşünü sürdürdü.

Mart vadeli bakır vadeli işlemleri yüzde 0,4 düşüşle pound başına 3,7782 dolara geriledi.

Piyasaların, dünyanın en büyük bakır ithalatçısındaki kötüleşen ekonomik koşulların talebi olumsuz etkileyeceğinden korkmasıyla, Çin'de enflasyondaki kötüleşmenin kötüleştiğine dair işaretler bu hafta bakırda ağır kayıplara yol açtı.

Çinli yetkililer büyümeyi desteklemek için daha fazla teşvik önlemi sözü verirken, bakır fiyatları ve daha geniş piyasalar, Pekin'in bu yıl daha fazla destekleyici önlem uygulamaya koymakta büyük ölçüde zorluk çektiği göz önüne alındığında, bu yorumlardan çok az rahatlama sağladı.


4 görüntüleme0 yorum

تعليقات


bottom of page