top of page

Altın fiyatları Fed toplantısı yaklaştıkça 2.000 doların üzerinde tutunuyor.

Altın fiyatları Pazartesi günü hafif düştü ancak İsrail-Hamas savaşına ilişkin belirsizliğin, Federal Reserve'ün bu haftaki toplantısı öncesinde güvenli liman talebini yüksek tutmasıyla 2.000$ kilit seviyesinin üzerinde kalmayı sürdürdü.

Sarı metal, Orta Doğu'daki çatışmalara ilişkin devam eden belirsizliğin yatırımcıların geleneksel güvenli limanlara yönelmesine neden olmasıyla geçen hafta 5,5 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. İsrail hafta sonu Gazze'ye kara saldırısı başlatırken, piyasalar başka Arap güçlerinin de çatışmaya katılıp katılmayacağını görmeyi bekliyordu.

Ancak altının daha fazla kazanımı, piyasaların bu hafta Fed'in toplantısına hazır olması nedeniyle güçlenen doların etkisiyle bir miktar geriledi . ABD Doları ve Hazine tahvil getirileri Pazartesi günü hafifçe güçlendi.

Spot altın %0,2 düşüşle ons başına 2.002,22 dolara gerilerken, Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:22 itibarıyla ons başına 2.011,70 dolarda sabit kaldı. Her iki enstrüman da Mayıs ortasından bu yana en yüksek seviyelerine yakın kaldı.

Fed toplantısı, veri akışı bekleniyor

Piyasalar şimdi doğrudan merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutmasının beklendiği Çarşamba günkü iki günlük Fed toplantısının sonucuna odaklandı.

Ancak traderlar, özellikle son verilerin enflasyonun yeniden toparlandığını ve ekonomik büyümenin dirençli kaldığını göstermesi nedeniyle Fed'in daha uzun süre yüksek faiz oranlarına ilişkin duruşunu yinelemesini bekliyor.

Fed yetkilileri bu yıl en az bir faiz artırımına daha kapıyı açık bıraktı. Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinin bu görünümü etkilemesi bekleniyor. ABD ekonomisindeki güç aynı zamanda Fed'e faiz oranlarını yüksek tutma konusunda daha fazla hareket alanı sağlıyor.

Sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, daha yüksek oranlar altın için kötü bir işaret. Geçtiğimiz yıl küresel faiz oranları yükselirken, bu düşünce altın fiyatlarını olumsuz etkilemişti.

Bank of Japan ve Bank of England'ın faiz kararları da bu hafta açıklanacak.

Bakır Çin PMI beklentisiyle yükseldi

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, bu hafta Çin'den gelecek önemli ekonomik veriler beklentisiyle Pazartesi günü hafif yükseldi.

Bakır vadeli işlemleri yüzde 0,3 artışla pound başına 3,6508 dolara yükseldi ve üç haftanın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Çin satın alma yöneticileri endeks verileri Salı günü yayınlanacak ve dünyanın en büyük bakır ithalatçısının imalat faaliyetlerinde daha fazla iyileşme göstermesi bekleniyor.

Ancak Fed toplantısına ilişkin beklentinin risk iştahını zayıf tutması nedeniyle bakırdaki kazanımların hala sınırlı olması muhtemel.


8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page