top of page

Altın fiyatları, Fed tutanakları beklentisiyle doların toparlanmasıyla düştü.

Altın fiyatları Çarşamba günü Asya ticaretinde düştü ve Fed'in 2024'teki faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin belirsizlikler arasında doların toparlanmasıyla son kazanımlarının bir kısmını kaybetti.

Sarı metal, Fed'in Mart 2024'te faiz indirimine başlayacağına dair artan iyimserliğin ortasında 2023'ün son birkaç işlem gününde güçlü bir yükseliş kaydetti. Spot altın hâlâ başlangıçtaki rekor seviyenin 100 doları yakınında işlem görüyordu. Aralık ayının.

Ancak piyasalar, Fed'in 2024'ün başlarında faiz indirimine başlayacağına dair daha fazla teyit arıyor gibi görünüyor. Bu, sarı metalin son kazanımlarının bir kısmını kaybettiğini gösterirken, dolar Salı günü neredeyse beş ayın en düşük seviyelerinden keskin bir toparlanma yaşadı.

Spot altın ons başına 2.064,16 dolarda sabit kalırken, Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:04 (05:04 GMT) itibariyle ons başına 2.072,40 dolara hafif bir düşüş yaşadı. Her iki enstrüman da Salı günü yaklaşık %0,3 oranında kayıp yaşadı.

Fed tutanakları ve tarım dışı maaş bordroları daha fazla ipucu bekliyor

Fed'in Aralık ayı toplantısının - günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak - tutanaklarına ilişkin beklenti, piyasaları gergin tutarken, analistler tutanakların beklendiği kadar güvercin bir etki yaratmayabileceği konusunda uyardı.

Fed 2024'te faiz indirimi planlarının sinyalini verirken, Başkan Jerome Powell faiz indirimlerinin zamanlaması veya ölçeği hakkında yetersiz ipuçları verdi.

Enflasyonun ve istihdam piyasasının hâlâ nispeten sıcak olması nedeniyle bazı Fed yetkilileri Aralık toplantısının ardından erken faiz indirimi beklentilerine karşı çıktı.

Yine de CME Fedwatch aracı , yatırımcıların Mart 2024'te 25 baz puanlık bir faiz indirimi olasılığını neredeyse %70 olarak fiyatladığını gösteriyor.

Erken faiz indirimi beklentileri, mali piyasalarda, özellikle de borsada, Aralık ayının büyük bir bölümünde büyük bir yükselişe yol açmıştı.

Altın da Aralık ayında güçlü bir yükseliş kaydetti ve halen daha yukarı yönlü bir momentuma sahip olabilir. Yüksek getirilerin altına yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, düşük faiz oranları sarı metal için iyiye işaret.

Çarşamba günkü tutanaklar , bu Cuma günü yayınlanacak olan ve işgücü piyasasına ilişkin daha fazla ipucu sunması beklenen önemli tarım dışı istihdam verilerinden önce geldi . Soğuyan bir işgücü piyasası ve daha yumuşak enflasyon, Fed'in faiz oranlarını düşürmeye başlaması için iki temel husustur.

Bakır yeni Çin endişeleriyle düşüşte

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Çarşamba günü hafifçe düşerek, en büyük ithalatçı Çin'den gelen zayıf ekonomik verilerin ardından son kayıpları daha da artırdı.

Mart vadeli bakır vadeli işlemleri %0,1 düşerek pound başına 3,8652 dolara geriledi ve Aralık sonundaki beş ayın en yüksek seviyesinden daha da uzaklaştı. Fiyatlar doların güçlenmesinden de baskı altında kaldı.

Çin'deki zayıflık, bakır piyasaları için ana çekişme noktasıydı; çünkü COVID sonrası ekonomik toparlanma 2023'te büyük ölçüde gerçekleşemedi.

Piyasalar ayrıca Çarşamba günü açıklanacak olan Aralık ayına ait ABD satın alma yöneticileri endeks verilerini de bekliyordu .


5 görüntüleme0 yorum

Komentáře


bottom of page