top of page

Altın fiyatları, Fed ve ekonomik işaretler öncesinde doların toparlanmasıyla düşüşte

Altın fiyatları, son seanslardaki güçlü yükselişin ardından Salı günü hafif düşerken, dolardaki toparlanma da gelecek ekonomik veriler ve Fed'den gelecek sinyaller öncesinde fiyatlarda baskı yarattı.

Sarı metal, Orta Doğu'daki askeri operasyonların arttığı bir dönemde son seanslarda artan güvenli liman talebinden faydalandı. Doların zayıflaması külçe fiyatlarına da fayda sağladı.

Ancak Fed yetkililerinin bu hafta yapacağı ve merkez bankasının bu yıl faiz indirimine ne zaman başlayacağı konusunda daha fazla ipucu vermesi beklenen konuşmaları öncesinde piyasaların daralmasıyla dolar Salı günü toparlandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.049,41 dolara gerilerken, Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 23:35'te (04:35 GMT) %0,3 düşüşle ons başına 2.052,90 dolara geriledi.

Fed yetkilileri, faiz indirimi işaretleri için ekonomik verilere odaklanıyor

Dolar endeksi Salı günü, Fed Başkanı Christopher Waller'ın Salı günü ilerleyen saatlerde yapacağı konuşma öncesinde dolara olan talebin artmasıyla %0,5 arttı . Aralık ayındaki tüketici ve üretici enflasyonu verilerinin piyasalara karışık işaretler vermesinin ardından, bahar faiz indirimi potansiyeline ilişkin yorumları yakından izlenecek .

ABD sanayi üretimi ve perakende satış verileri Çarşamba günü açıklanacak ve ekonomiye dair daha fazla sinyal sunacak. Ekonomik dirençliliğe dair herhangi bir işaret, Fed'e faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutma konusunda daha fazla hareket alanı sağlıyor.

CME Fedwatch aracına göre trader'ların Mart 2024'te faiz indirimine ilişkin bahislerini biraz düşürdüğü görülüyor . Sarı metalin düşük faiz ortamından yararlandığı göz önüne alındığında, erken faiz indirimi beklentileri altının son haftalardaki yükselişinin temel itici gücü oldu.

Bakır, Çin sinyallerinin ardından geriledi

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, güçlenen doların baskısı altında ve tüccarların bu hafta dünyanın en büyük bakır ithalatçısından daha fazla ipucu beklemesiyle Salı günü düştü.

Mart ayında vadesi dolan bakır vadeli işlemleri %0,7 düşüşle pound başına 3,7572 dolara geriledi.

Çin, dördüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla rakamlarını Çarşamba günü yayınlayarak bir yıllık durgun ekonomik aktiviteyi sonlandıracak. GSYİH hâlâ hükümetin yüzde 5'lik yıllık hedefini aşacak şekilde ayarlanmış olsa da, artış büyük ölçüde 2022'ye kıyasla daha düşük bir tabandan kaynaklanıyor.

Çin sanayi üretimi ve perakende satış verileri de Çarşamba günü yayınlanacak.

Piyasalar, dünyanın en büyük ithalatçısındaki yavaşlayan büyümenin kırmızı metale olan talebi azaltacağından korkarken, Çin'e ilişkin endişeler son iki yılda bakır fiyatları üzerinde önemli bir ağırlık oluşturdu.

Çin ekonomisinin son aylarda çok az iyileşme belirtisi göstermesi nedeniyle bu eğilimin devam etmesi bekleniyor. Ancak bakır fiyatları, özellikle yeşil enerjiye yönelme başta olmak üzere diğer kaynaklardan gelen talebin artmasıyla bir miktar güç görebilir.
4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page