top of page

Altın fiyatları, Fed yetkililerinin odak noktasında doların toparlanmasıyla geriliyor.

Altın fiyatları Salı günü Asya ticaretinde daha da düştü; bu hafta Fed'in önde gelen konuşmacıları öncesinde dolarda ve Hazine tahvil getirilerinde yaşanan toparlanmanın etkisiyle düştü.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, büyük ithalatçı Çin'den gelen ticaret verilerinin beklentileri büyük oranda karşılamasının ardından keskin bir düşüş yaşadı.

Dolar , Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari'nin Fed'in faiz artırımı döngüsüne son vermek için çok erken olduğu uyarısının ardından gece ticaretinde altı haftanın en düşük seviyelerinden toparlandı.

Onun yorumları, yatırımcıların Fed'in bu yıl kalıcı bir duraklama yapacağı yönündeki bazı bahislerini geri çekmesine yol açtı ve ayrıca geçen yıl özellikle faiz oranlarına duyarlı hale gelen altın gibi getirisi olmayan varlıklarda büyük kayıplara yol açtı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 1.971,43 dolara gerilerken, Aralık ayında vadesi dolacak altın vadeli işlemleri TSİ 00:15'te (05:15 GMT) %0,5 düşüşle ons başına 1.977,95 dolara geriledi.

Altın, yatırımcıların İsrail-Hamas savaşından kalma sarı metale ilişkin daha düşük bir risk primi fiyatlamasıyla son seanslarda uzun süreli düşüşler gördü. Çatışmada anlamlı bir artış olmaması, sarı metale yönelik güvenli liman talebini olumsuz etkiledi.

Fed konuşmacıları Powell'ın başında görünüyor

Piyasalar artık bu hafta bir dizi önde gelen Fed yetkilisinin, özellikle de Çarşamba ve Cuma günleri iki ayrı etkinlikte konuşma yapacak olan Başkan Jerome Powell'ın görüşmelerini bekliyor.

Yatırımcılar, Powell'ın geçen haftaki şahin söylemini sürdürüp sürdürmeyeceğini, yoksa işgücü piyasasındaki bir miktar soğuma karşısında bu söylemini yumuşatıp yumuşatamayacağını görmek isteyecek.

Powell geçen haftaki toplantıda şahin duruşunu büyük ölçüde sürdürürken, piyasalar Powell'ın yorumlarını, özellikle Ekim ayında tarım dışı istihdamda beklenenden daha büyük bir düşüş olduğunu gösteren verilerin ardından, Fed'in bir duraklama düşündüğüne dair bir işaret olarak algıladı .

Ancak tüccarların büyük ölçüde risk odaklı varlıklara yönelmesi nedeniyle bu durum altına sınırlı destek sağladı. ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı düşünüldüğünde sarı metale yönelik görünüm de azaldı.

Powell'ın yanı sıra Austan Goolsbee , Christopher Waller ve Lorie Logan'ın da aralarında bulunduğu diğer Fed yetkilileri de bu hafta konuşma yapacak.

Bakır, Çin ticaret verilerinin hayal kırıklığı yaratmasıyla geriledi

Bakır fiyatları Salı günü keskin bir düşüş yaşadı ve Çin'in ihracatının Ekim ayında beklenenden fazla düştüğünü gösteren verilerin ardından geçen hafta elde ettiği bazı kazanımları tersine çevirirken, ülkenin ticaret fazlasının da 17 ayın en kötü seviyesine daraldığını gösterdi.

Bakır vadeli işlemleri yüzde 0,5 düşüşle pound başına 3,6922 dolara geriledi.

Çin'in bakır ithalatı Ekim ayında hala 10 ayın en yüksek seviyesine yükselirken, ihracattaki zayıflık Çin'in en büyük ekonomik faktörlerindeki yavaşlamaya ilişkin endişeleri artırdı.

İthalat, özellikle Pekin'in son aylarda aldığı bir dizi teşvik önlemiyle desteklendi ve bu tedbirlerin önümüzdeki aylarda Çin ekonomisini bir miktar canlandırması bekleniyor.

Ancak dünyanın en büyük bakır ithalatçısında talebin soğuması nedeniyle yılbaşından bu yana bakır ithalatı hâlâ yaklaşık %7 oranında düşüş gösterdi.


8 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page