top of page

Altın fiyatları, güçlü enflasyon ve istihdam verilerinin Fed korkularını beslemesiyle düştü.

Beklenenden daha güçlü ABD enflasyonu ve işgücü piyasası verilerinin Federal Rezerv faiz artırımına ilişkin korkuların tekrar gündeme gelmesiyle altın fiyatları Cuma günü hafifçe düştü ve kayıpları art arda üçüncü seansa taşıdı.

Sarı metal, son seanslarda seviyeyi yeniden alamayınca şimdi haftayı 2.000$'ın oldukça altında bitirmeye ayarlandı.

Altın Perşembe günü gerilerken, Hazine tahvil getirileri, verilerin 2023'ün ilk çeyreğinde kişisel tüketim harcamaları fiyatlarının beklenenden çok daha sıcak olduğunu göstermesinin ardından yükseldi.

İlk işsizlik başvuruları da geçen hafta beklenmedik bir şekilde düştü ve ayrı veriler, Fed'in biraz soğuma beklentilerine rağmen işgücü piyasasının güçlü olduğunu gösterdi.

Veriler, enflasyonun önümüzdeki aylarda sabit kalacağı ve Fed'in daha fazla politika sıkılaştırmasını çekeceği endişelerini artırdı. Böyle bir senaryo, altın gibi getiri sağlamayan varlıklar için kötü bir işarettir.

Spot altın %0,1 düşüşle ons başına 1.985,79 $'a gerilerken, altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 1.994,85 $/ons oldu. Ancak sarı metal, bu hafta üst üste iki haftalık kayıplarını geride bırakarak hafif kazançlar elde etmeye hazırlanıyor.

Beklenenden daha zayıf gelen ilk çeyrek ABD GSYİH verileri, ekonominin yüksek faiz oranları ve enflasyon altında soğuduğunu gösterdi. Ancak, büyümenin hala pozitif bölgede olduğu göz önüne alındığında, bankanın yüksek enflasyonu dizginlemek için ılımlı bir durgunluk riskini almaya istekli olduğunun sinyalini verdiği düşünülürse, Fed'in faiz oranlarını artırmak için hala yeterli boşluğu olabilir.

Merkez bankasının önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor ve para politikasının geleceğine dair herhangi bir sinyal yakından izleniyor.

Ancak altın talebi bu yıl içinde artabilir, özellikle ABD resesyona girerse ve Fed faiz artırım döngüsünü durdurursa. Sarı metal, Nisan ayının başlarında bu düşünceyle rekor seviyelere yakın yükseldi ve ayı hala yaklaşık %1 daha yüksek kapatmaya ayarlandı.

Platin vadeli işlemleri %0,1 ve gümüş %0,3 düşüşle diğer değerli metaller Cuma günü düşüş yaşadı .

Endüstriyel metaller arasında, bakır fiyatları Cuma günü zayıfladı ve yavaşlayan ekonomik büyüme korkularının ağırlık kazanmasıyla bu hafta sert düşüşler yaşadı.

Bakır vadeli işlemleri %0,1 düşüşle pound başına 3,8898 dolara geriledi ve hafta boyunca %2,3 düşüşle işlem görüyordu.

Zayıf ABD GSYİH okumasına ek olarak, Çin verileri, sanayi kârlarının ilk çeyrekte beklenenden daha fazla daraldığını gösterdi ve bu, dünyanın en büyük bakır ithalatçısında düzensiz bir ekonomik toparlanma olduğu fikrini güçlendirdi.


9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page