top of page

Altın fiyatları güçlü Kasım kazanımlarının ardından yatay seyrediyor, odak noktası Powell

Altın fiyatları Cuma günü yedi ayın en yüksek seviyesi yakınlarında sabitlendi ve günün ilerleyen saatlerinde Fed Başkanı Jerome Powell'ın ABD faiz oranlarına ilişkin başka ipuçları vereceği beklentisiyle son yükselişini duraklattı.

Asya genelinde orta düzeydeki satın alma yöneticileri endeksi (PMI) okumaları da, yaklaşmakta olan ekonomik yavaşlamaya ilişkin artan endişelerin ortasında, sarı metale yönelik güvenli liman talebini büyük ölçüde yüksek tuttu.

Altın, piyasaların Fed'in faiz oranlarını daha fazla artırmayacağına ve 2024'te faiz indirimine başlayacağına ikna olmasıyla Kasım ayında güçlü yükselişlerini sürdürdü. Ancak potansiyel faiz indirimlerinin zamanlaması piyasalar için önemli bir belirsizlik noktası olmaya devam etti.

Spot altın %0,3 artışla ons başına 2.041,35 dolara yükselirken, Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:57'de (05:57 GMT) %0,2 artışla ons başına 2.041,30 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da Kasım ayında güçlü yükselişler kaydetti; spot fiyatlar rekor bir zirveye 40 doların altında kaldı.

Powell, Aralık Fed toplantısı öncesinde daha fazla ipucu sunacak

Powell Cuma günü ilerleyen saatlerde iki ayrı etkinlikte konuşma yapacak. Fed Başkanı, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı yönündeki duruşunu büyük ölçüde korurken, piyasalar, bu hafta başında bir dizi Fed yetkilisinden gelen güvercin işaretlerin ardından onun duruşunda herhangi bir değişiklik arıyordu.

Ayrıca ABD enflasyonunun son aylarda önemli ölçüde düştüğünü ve enflasyondaki daha fazla düşüşün muhtemelen merkez bankasının erken faiz indirimlerine yol açacağını kabul ettiler.

Ancak ABD enflasyonu son aylarda hafiflese de hâlâ Fed'in %2'lik yıllık hedefinin oldukça üzerinde kaldı. Bu, Perşembe günü açıklanan PCE fiyat endeksi verilerinde görüldü ve bu da kısmen doların toparlanmasına katkıda bulundu .

Powell'ın yorumları, Fed Başkanı'nın Aralık ortasındaki Fed toplantısı beklentisiyle yaşanan iki haftalık yasak dönemi öncesindeki son sözü olacak . Merkez Bankası'nın faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor.

Bakır fiyatları güçlü Kasım ayının ardından yatay seyrediyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin'de iyileşen ekonomik eğilimler ve arzın sıkılaşacağı beklentileri nedeniyle Kasım ayında güçlü yükselişler kaydettikten sonra Cuma günü yatay seyretti.

Mart sonu bakır vadeli işlemleri Kasım ayında %5,5 artış kaydettikten sonra pound başına 3,8515 dolarda yatay seyretti.

Cuma günü yapılan özel bir anket, Çin'in imalat sektörünün Kasım ayında beklenmedik bir şekilde büyüdüğünü gösterdi. Ancak bu rakam , bu hafta başında sektörün daralmaya devam ettiğini gösteren hükümet anketiyle çelişiyordu. Okumalar, bu yıl yavaş bir ekonomik toparlanmayla mücadele eden dünyanın en büyük bakır ithalatçısı hakkında karışık ipuçları verdi.

Ancak arz cephesinde, Peru ve Panama'daki maden kapanışlarının önümüzdeki aylarda bakır piyasalarını daraltması bekleniyor.8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page