top of page

Altın fiyatları, güvenli liman talebi ve faiz indirimi umutlarının etkisiyle 2.050 doları aştı.

Orta Doğu'daki süregelen gerilimlerin güvenli liman talebini artırması ve trader'ların hala Fed'in erken faiz indirimlerine direnmesiyle altın fiyatları Pazartesi günü Asya ticaretinde yükseldi ve yeni yıldaki kayıplarının çoğunu telafi etti.

Sarı metal, ABD ile İran yanlısı Husi grubu arasındaki çatışmanın geçtiğimiz hafta artmasıyla talebin arttığını gördü ve bu durum İsrail-Hamas savaşına potansiyel bir yayılmaya işaret ediyor.

Karışık ABD enflasyon okumaları da tüccarların Fed'in Mart 2024'ten itibaren faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceği yönündeki tahminlerini büyük ölçüde koruduğunu gösterdi; bu da doları baskı altında tuttu ve faize duyarlı varlıklara bazı akışları teşvik etti.

Spot altın yüzde 0,2 artışla ons başına 2.053,88 dolara yükselirken, Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:27'de (05:27 GMT) yüzde 0,3 artışla ons başına 2.057,85 dolara yükseldi.

Bu hafta Fed'den daha fazla ipucu geliyor, traderlar Mart indirimi tahminlerini sürdürüyor

Yatırımcıların, en azından CME Fedwatch aracına göre, Fed'in Mart ayında faiz oranlarını 25 baz puan düşüreceği yönündeki beklentilerini büyük ölçüde koruduğu görülüyor . Araç, trader'ların Mart ayı indirimi olasılığını geçen hafta görülen %64'ten %70 olarak fiyatladığını gösterdi.

Karışık enflasyon verileri bu düşünceyi güçlendirdi. Aralık ayında tüketici fiyat endeksi enflasyonu beklenenin bir miktar üzerinde artarken, üretici fiyatları endeksi enflasyonu beklenenin üzerinde geriledi.

Şimdi odak noktası, Fed yetkililerinin bu hafta bankanın görünümü hakkında daha fazla ipucu sunması beklenen bir dizi konuşmasıydı. Ancak birçok Fed yetkilisi erken faiz indirimi umutlarını küçümsedi.

ABD faiz oranlarının gidişatına ilişkin belirsizliğin yakın vadede altın ticaretini sınırda tutması muhtemel. Ancak sarı metal bu yıl borç verme faiz oranlarındaki herhangi bir düşüşten faydalanacak gibi görünüyor.

Bakır fiyatları toparlanıyor ancak Çin faiz oranı sahte bir görünüm sergiliyor

Endüstriyel metallerden bakır fiyatları, yeni yıla zayıf bir başlangıç ​​yaptıktan sonra Pazartesi günü keskin bir yükseliş yaşadı, ancak Çin'den gelen olumsuz sinyaller kırmızı metalin görünümünü olumsuz etkiledi.

Mart ayında vadesi dolan bakır vadeli işlemleri %0,8 artışla pound başına 3,7648 dolara yükseldi.

Çin merkez bankası Pazartesi günü beklenmedik bir şekilde orta vadeli borç verme faiz oranlarını sabit tuttu; bu durum, dünyanın en büyük bakır ithalatçısının parasal koşulları daha da gevşetmek ve kırılgan bir ekonomik toparlanmayı desteklemek için sınırlı bir alana sahip olduğunu gösterdi.

Pazartesi günkü hamle aynı zamanda Çin'in referans kredi faiz oranlarında herhangi bir değişiklik olmadığına işaret ederek ekonomiye yönelik sınırlı düzeyde parasal teşvikin habercisi oldu ve bu teşvikler şu ana kadar büyümeyi desteklemek için çok az şey yaptı.

Çin'in Cuma günkü ticaret verileri de, yüksek stok ve artan yurt içi üretim nedeniyle Aralık ayında bakır ithalatında düşüş olduğunu gösterdi.


10 görüntüleme0 yorum
bottom of page