top of page

Altın fiyatları,güvenli liman yükselişinin duraklaması ve M. Doğu gerilimlerinin olmasıyla düşüyor.

Altın fiyatları, artan güvenli liman talebinin sarı metalde bir dizi güçlü yükselişe yol açmasının ardından yönünü tersine çevirerek Pazartesi günü düştü; dikkatler İsrail-Hamas savaşının olası yayılma potansiyeline odaklandı.

Sarı metal, İsrail-Hamas savaşının başlamasının yatırımcıların güvenli liman varlıklarına yönelmesine yol açmasıyla önceki hafta %5'in üzerinde yükseliş yaşadıktan sonra bir miktar kâr elde etti.

İsrail Gazze Şeridi'ne kara saldırısına hazırlanırken, piyasalar İsrail-Hamas çatışmasının Orta Doğu bölgesine sıçrayıp sıçramayacağını izliyor.

Spot altın %0,7 düşüşle ons başına 1.920,07 dolara gerilerken, Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:15'te (04:15 GMT) %0,4 düşüşle ons başına 1.933,15 dolara geriledi.

ABD'deki yüksek faiz görünümü altının cazibesini sınırlıyor

Geçen hafta açıklanan ABD enflasyon verilerinin beklenenden güçlü olması , Fed'in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutması muhtemel şahin tutumunun devam ettiğine işaret etti.

Bu düşünce geçen yıl altın fiyatlarını olumsuz etkiledi ve ABD faiz oranlarının inatla yüksek kalması sarı metaldeki önemli yükselişleri sınırlayacak gibi görünüyor.

Altın, güvenli liman talebinde bazı güçlü kazanımlar görse de, dolar hâlâ büyük oranda güvenli liman tercihi olmaya devam ediyor. Dolara akış geçen hafta 10 ayın zirvesine yaklaştı.

Sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, yüksek faiz oranları altın için kötü bir işaret. Kötüleşen küresel ekonomik koşullar güvenli liman talebini artırsa da, bu düşünce sarı metalin önemli kazanımlarını sınırladı.

Bakır, Çin'in GSYİH'sı odağında toparlanıyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, önceki hafta beş ayın en düşük seviyesine yaklaştıktan sonra Pazartesi günü sert bir şekilde yükseldi.

Bakır vadeli işlemleri %0,5 artışla pound başına 3,5907 dolara yükseldi.

Bu okumanın, Çin ekonomik büyümesinin önceki çeyrekte daha da zayıfladığını göstermesi bekleniyor; zira bazı teşvik önlemlerine rağmen iş faaliyetleri çok az iyileşme belirtisi gösteriyor.

Böyle bir eğilim Çin'in bakır talebi için kötü bir işarettir ve önümüzdeki haftalarda kırmızı metalde daha fazla zayıflığa yol açabilir. Geçtiğimiz yıl Çin'e ilişkin endişeler bakır fiyatlarının azalmasında önemli bir etken oldu.

Çin Halk Bankası'nın da temel kredi faiz oranlarına bu hafta karar vermesi bekleniyor, ancak bir değişiklik pek mümkün görünmüyor.


18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page