top of page

Altın fiyatları GSYİH verileri öncesinde ürkek; Bakır Çin'in teşviki üzerine iyimser

Altın fiyatları Perşembe günü, ABD'den gelecek ekonomik ve faiz oranlarına dair işaretlerin yatırımcıların sarı metale karşı soğuk davranmasına neden olmasıyla büyük kayıplar yaşarken, bakır Çin'in ek teşvik tedbirlerinin ardından bu hafta güçlü yükselişler kaydetti.

Külçe fiyatları Çarşamba günü %0,7 oranında düşmüştü; ABD'nin temel gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) beklentisi ve enflasyon verilerinin faiz oranlarına ilişkin belirsizliği artırması nedeniyle dolardaki bazı zayıflıklar büyük ölçüde göz ardı edildi.

Sarı metal, Fed'in faiz oranlarını bu yılın başı yerine daha sonra indireceğine dair artan bahislerle darbe aldı. Yatırımcıların daha risk ağırlıklı, yüksek getirili varlıklara yönelmesiyle birlikte Wall Street'teki bir dizi rekor seviyedeki kapanış da altına olan talebi düşürdü.

Ancak kayıplara rağmen, Orta Doğu'da kötüleşen jeopolitik koşulların güvenli liman talebini artırmasıyla altın fiyatları geçen hafta büyük ölçüde ons başına 2.000 ila 2.050 dolar aralığında kaldı.

Spot altın %0,1 artışla ons başına 2.015,36 dolara yükselirken, Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:38 (05:38 GMT) itibariyle ons başına 2.015,20 dolarda sabit kaldı. Spot faiz oranının altına düşen vadeli işlem fiyatları, tüccarların altın fiyatlarında yakın vadede bir düşüş beklediğini gösterdi.

Fed toplantısı öncesinde ABD GSYİH ve enflasyon verileri odakta

Piyasanın odağı doğrudan Perşembe günü açıklanacak olan ve büyümede bir miktar soğuma göstermesi beklenen dördüncü çeyrek GSYİH verilerine yöneldi . Ancak ABD ekonomisinin gelişmiş dünyadaki benzerlerinin oldukça ilerisinde kalması da bekleniyor.

Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE fiyat endeksi verileri Cuma günü açıklanacak ve muhtemelen enflasyonun Aralık ayında yapışkan kaldığını gösterecek. ABD ekonomisindeki dayanıklılık ve yapışkan enflasyon, Fed'e faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmak için daha fazla alan sağlıyor; bu, Ocak ayının başlarında birçok Fed yetkilisi tarafından dile getirilen bir uyarıydı.

Uyarıları, güçlü enflasyon ve işgücü piyasası okumalarıyla birleştiğinde, yatırımcıların Fed'in Mart 2024'ten itibaren faiz indirimine başlayabileceği yönündeki iddialarını istikrarlı bir şekilde gevşetmesine neden oldu. Bu eğilim, altın fiyatlarının 2024'e zayıf bir başlangıç ​​yaptığını gösterdi.

Yüksek oranlar külçe satın almanın fırsat maliyetini artırıyor ve sarı metalin çekiciliğini azaltıyor. Altının bu yıl ABD'nin faiz indirimlerinden eninde sonunda faydalanması beklenirken, kesintilerin potansiyel zamanlaması belirsizliğini koruyor.

Bakır, Çin'in ek teşvik vermesiyle 3 haftanın zirvesinde

Endüstriyel metaller arasında Mart ayında vadesi dolacak olan bakır vadeli işlemleri %0,2 düşüşle pound başına 3,8678 dolara geriledi ancak Çarşamba günü üç haftanın en yüksek seviyesine yakın kalmayı sürdürdü.

Kırmızı metale yönelik duyarlılık, Çin merkez bankasının yerel bankalar için zorunlu karşılık oranını beklenmedik bir şekilde düşürmesiyle arttı ; bunun ekonomiye yaklaşık 140 milyar dolar likidite sağlaması bekleniyor.

Halk Bankası ayrıca emtia ağırlıklı emlak sektörüne yönelik kredi gerekliliklerini gevşetti ve Çin'in ekonomik toparlanmasını teşvik etmek için yolda daha fazla önlemin olduğunu söyledi.

Bu hamleler, geçtiğimiz yıl kırmızı metal fiyatları üzerinde önemli bir ağırlık oluşturan, dünyanın en büyük bakır ithalatçısındaki talebin zayıflamasına ilişkin endişelerin azalmasına yardımcı oldu.

Ancak bakıra yönelik talep görünümü, özellikle elektrikli araç pazarındaki potansiyel gerileme karşısında belirsizliğini korudu. Elektrikli araç üreticisi Tesla Inc (NASDAQ: TSLA ), dördüncü çeyrekte beklenenden zayıf kazanç elde etti ve 2024'te satış büyümesinin zayıf olduğunu işaret etti.


6 görüntüleme0 yorum

Yorumlar


bottom of page