top of page

Altın fiyatları istihdam raporu öncesinde sakin seyrediyor ve bakır Çin'den destek alıyor.

Piyasaların ABD para politikasına ilişkin günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak tarım dışı istihdam verileriyle ilgili daha fazla ipucu beklemesiyle altın fiyatları Cuma günü çok az hareket ederek üç haftanın en yüksek seviyeleri yakınlarında sabitlendi; bakır fiyatları ise olumlu Çin fabrika verileri üzerine yükseldi.

Ancak ABD doları, Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamalarının Temmuz ayında sabit kaldığını ve kişisel harcamaların beklenenden fazla arttığını gösteren verilerin ardından Perşembe günü toparlandı. Bu, altının bazı haftalık kazançlarını konsolide ettiğini gördü.

Spot altın ons başına 1.940,14 dolarda sabit kalırken, Aralık ayında vadesi dolacak altın vadeli işlemleri TSİ 00:59 (04:59 GMT) itibariyle ons başına 1.966,55 dolarda sabit kaldı. Her iki enstrüman da hafta boyunca hala %1 ile %3 arasında yükselişle işlem görüyordu.

Tarım dışı istihdam piyasaları gergin tutuyor

Odak noktamız artık doğrudan günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan Ağustos ayı tarım dışı istihdam verileri üzerinde. Verilerin önceki aya göre zayıflaması beklenirken, bordroların bu yıl şimdiye kadar sürekli olarak beklentileri aştığı göz önüne alındığında, piyasalar herhangi bir potansiyel yükselişe karşı hala gergin durumda.

İstihdam piyasasındaki herhangi bir güç belirtisi, yapışkan enflasyonla birleştiğinde, Fed'e faiz oranlarını yüksek tutmak için daha fazla hareket alanı ve ivme kazandırıyor. Merkez bankası Eylül ayında faiz artırımı yapmasa da faiz oranlarını daha uzun süre 20 yılın üzerindeki yüksek seviyelerde tutması bekleniyor .

Getiri sağlamayan varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetinin artması nedeniyle artan oranlar geçen yıl boyunca altını olumsuz etkilemişti. Sarı metalin yakın vadeli görünümü de oranların daha uzun süre yüksek kalması nedeniyle zayıflıyor.

Avro Bölgesi'nde beklenenden güçlü gelen enflasyon verileri de diğer büyük ekonomilerdeki yüksek oranlara işaret etti.

Ancak küresel ekonomik koşulların yüksek oranlar nedeniyle kötüleşmesi halinde altının bu yıl da bir miktar güçlenmesi mümkün olabilir. ABD'nin son GSYİH verileri, dünyanın en büyük ekonomisinin, yılın ilk yarısındaki durgunluğa rağmen artık soğumaya başladığını gösterdi.

Bakır Çin PMI ve teşviklerle desteklendi

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin imalat sektörünün Ağustos ayında beklenmedik bir şekilde büyüdüğünü gösteren özel bir anketin ardından Cuma günü yükseldi.

Bu okuma, Perşembe günü yayınlanan ve Çin'in imalat sektörünün genişleme bölgesine doğru ilerlediğini gösteren hükümet verilerini bir ölçüde tamamlamış olsa da, resmi okumalar sektörde hala daralma olduğunu gösteriyor.

Yine de özel anket, Pekin'in daha fazla teşvik önlemiyle birleştiğinde, dünyanın en büyük bakır ithalatçısına yönelik duyarlılığın iyileşmesine yardımcı oldu. Çin, emlak sektörü için ipotek gerekliliklerinin gevşetildiğini duyurdu ve aynı zamanda yerel likiditeyi artırmak için bazı mevduat ve rezerv oranlarını düşürmeye başladı.

Bakır vadeli işlemleri %0,5 artışla pound başına 3,8525 dolara yükseldi ve bu hafta %2,4 artış göstermesi bekleniyor.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page