top of page

Altın fiyatları karıştı, bakır zayıf Çin GSYİH hedefiyle geriledi

Altın fiyatları Pazartesi günü ABD para politikasına ilişkin bazı belirsizliklerin ortasında karıştı. Bakır fiyatları, önde gelen ithalatçı Çin'in 2023 için beklenenden daha zayıf bir GSYİH hedefi belirlemesiyle keskin bir şekilde geriledi ve talepte güçlü bir toparlanma beklentilerini baltaladı.

Altın fiyatları, tacirlerin bu yıl ABD faiz artırımlarına ilişkin beklentilerini yeniden değerlendirmeleriyle beş haftalık bir kayıp serisini kırarak geçen hafta dolardaki düşüşün yardımıyla desteklendi.

Spot altın %0,2 düşüşle ons başına 1.852,26 $'a gerilerken, altın vadeli işlemleri %0,2 artışla 1,858,15 $/ons oldu. Geçen hafta her iki enstrüman da %2'nin üzerinde yükseldi.

Doların Cuma günkü keskin düşüşünün ardından istikrar kazanmasıyla, doların metal piyasaları üzerindeki baskısı Pazartesi günü yeniden devreye girdi . Gösterge ABD Hazine tahvil getirileri de %4 seviyesinin biraz altında kaldı.

Piyasalar, Fed'in artan ekonomik baskı nedeniyle şahin duruşunu duraklatmadan veya tersine çevirmeden önce, Federal Rezerv'in hedef faiz oranının önümüzdeki aylarda muhtemelen zirveye ulaşacağına bahse giriyor.

Ancak yavaşlayan ekonomik büyüme beklentisi, Çin'den gelen yumuşak bir GSYİH hedefinin baskısını artırarak bakır fiyatları üzerinde ağır bir baskı oluşturdu. Çin hükümet yetkilileri hafta sonu ekonominin 2022'deki %3'lük artışın ardından 2023'te %5 büyüyeceğini tahmin ediyor.

Bakır vadeli işlemleri %0,5 düşüşle pound başına 4,0557 dolara geriledi.

ING'deki analistler, Çin tahminini "beklenenden daha yumuşak" olarak nitelendirerek, hükümetin Çin ihracatına yönelik dış talebin zayıfladığını ve bunun da yerel faaliyeti azaltacağını muhtemelen kabul ettiğini belirtti.

Tahmin ayrıca, ülke bu yılın başlarında COVID-19 karşıtı önlemlerin çoğunu gevşetmiş olsa bile, Çin'deki bir toparlanmanın başlangıçta düşünüldüğü kadar güçlü olmayacağına dair korkuları artırdı.

Ancak geçen hafta açıklanan verilere göre, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki ticari faaliyetler Şubat ayında COVID öncesi seviyelere yükseldi. Okuma, kırmızı metalin şimdi büyük ölçüde tersine çevirdiği görünen bakırda güçlü kazanımları tetikledi.

Diğer değerli metaller, ABD oranlarının tam olarak nerede zirve yapacağına dair devam eden belirsizliğin ortasında karışık bir çantaydı. Platin vadeli işlemleri %0,2 düşüşle ons başına 977,30$'a gerilerken, gümüş vadeli işlemleri %0,3 artışla 21,308$/ons oldu.

Getiri vermeyen varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırdıkları göz önüne alındığında, artan faiz oranları metal piyasaları için kötü bir işaret.10 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page