top of page

Altın fiyatları kayıplarının bir kısmını toparladı; TÜFE daha fazla faiz indirimi sinyali bekliyordu.

Altın fiyatları Perşembe günü Asya ticaretinde yükseldi ve 2024'e kadar zorlu bir başlangıçtan sonra hafif toparlanma gösterdi; şu sıralar Fed'in faiz oranlarını düşürme planlarına dair daha fazla ipucu için doğrudan gelecek ABD enflasyon verilerine odaklanılıyor.

Yatırımcıların Fed'in Mart 2024 gibi yakın bir zamanda faiz indirimine başlayıp başlamayacağını sorgulamasıyla sarı metal, Ocak ayının ilk haftasında hâlâ büyük kayıplar yaşıyor.

Faiz indirimlerine ilişkin belirsizlik dolarda keskin bir toparlanmaya yol açtı ve bu da altın üzerinde baskı yarattı. Ancak dolar bu hafta son kazanımlarının büyük bir kısmından vazgeçerken, trader'lar da büyük oranda Mart ayında faiz indirimine ilişkin tahminlerini sürdürdü.

Bu, altın fiyatlarının bir miktar rahatlamasına olanak sağladı, ancak Aralık ayının büyük bölümünde ons başına 2.000-2.050$ aralığında kaldı.

Spot altın %0,4 artışla ons başına 2.031,78 dolara yükselirken, Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:09'da (05:09 GMT) %0,4 artışla ons başına 2.035,80 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da 2024'te şu ana kadar yaklaşık %1,7 düşüş yaşadı ancak geçen yıla göre %10'un üzerinde bir artış kaydetti.

TÜFE verileri odakta, tüccarlar Mart ayı faiz indirimi tahminlerini sürdürüyor

Piyasalar şimdi, günün ilerleyen saatlerinde yayınlanacak olan Aralık ayına ilişkin önemli ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini bekliyor. Manşet TÜFE enflasyonunun bir miktar artması beklenirken, çekirdek TÜFE'nin daha da düşmesi bekleniyor.

Enflasyonun Fed'in %2'lik yıllık hedefinin oldukça üzerinde kalması bekleniyor; bu, işgücü piyasasındaki son dönemdeki dayanıklılık işaretleri ile birleştiğinde, erken faiz oranı indirimi beklentileri açısından kötü bir işaret.

Ancak trader'lar, geçen hafta hafif bir düşüşe rağmen Mart ayındaki 25 baz puanlık indirim beklentilerini büyük ölçüde koruyor gibi görünüyor. CME Fedwatch aracı, trader'ların Mart ayında faiz indirimi ihtimalini %67,1 olarak fiyatladıklarını gösterdi; bu rakam, bir gün önce görülen %60,8 ve geçen hafta görülen %64,7 seviyesindeydi.

Bazı Fed yetkililerinin yüksek faiz oranlarının enflasyonu düşürmede beklendiği gibi hareket ettiğini açıklamasının ardından, erken faiz indirimlerine ilişkin bahisler bu hafta yeniden canlandı. Ancak aynı zamanda Fed'in faiz indirimine ne zaman başlayabileceği konusunda da yetersiz ipuçları verdiler.

Genel görüş bu yıl en az 100 ila 150 baz puanlık faiz indirimi yapılması yönünde.

Hiçbir getirisi olmadığı göz önüne alındığında, yüksek faizli bir ortamda daha yüksek fırsat maliyetlerinden muzdarip olan altın için düşük faizler iyiye işaret.

Bakır yeni yıl kayıplarından toparlandı, Çin verileri bekleniyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, güçlenen dolardan gelen baskının azalmasıyla Perşembe günü keskin bir yükseliş yaşadı.

Mart vadeli bakır vadeli işlemleri yüzde 0,6 artışla pound başına 3,8112 dolara yükseldi.

Ancak kırmızı metal, dünya çapındaki zayıf ekonomik verilerin bakır talebinin zayıflamasına yol açan yavaşlayan imalat faaliyetlerine ilişkin endişeleri artırmasıyla, yumuşak bir başlangıçtan 2024'e kadar bazı kayıplarını telafi etmeye devam ediyor.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı hakkında daha fazla ekonomik ipucu sağlamak için odaklar şimdi bu Cuma günü yayınlanacak olan Çin'in ticaret ve enflasyon rakamlarına odaklanacak .


6 görüntüleme0 yorum
bottom of page