top of page

Altın fiyatları Orta Doğu'daki gerginlikler ve Fed'den gelen karışık işaretlerle 3 ayın zirvesinde.

Altın fiyatları Cuma günü, İsrail-Hamas savaşına ilişkin endişeler nedeniyle ısrarcı güvenli liman talebinin etkisiyle üç ayın en yüksek seviyesine yükselirken, ABD faiz oranlarına ilişkin karışık sinyaller de dolar ve Hazine getirilerindeki yükselişi durdurdu.

Sarı metal, Orta Doğu'da daha geniş bir çatışma korkusunun geleneksel güvenli limanlara olan talebi artırmasıyla altın vadeli işlemlerinin ons başına 2.000 dolar seviyesine yaklaşmasıyla üst üste ikinci hafta güçlü yükselişe hazırlanıyor.

Altın, Fed Başkanı Jerome Powell'ın getirilerdeki son yükselişin finansal koşulları sıkılaştırdığını ve potansiyel olarak Fed'in daha fazla aksiyon alma ihtiyacını azalttığını söylemesiyle, dolarda ve Hazine tahvil getirilerinde bir gecede görülen zayıflık nedeniyle destek buldu.

Powell bu yıl en az bir faiz artırımına daha kapıyı açık bırakırken, piyasalar Powell'ın yorumlarını Fed'in faiz artırımını bitirdiğine dair bir işaret olarak algıladı. Bu, dolarda bir miktar kar elde edilmesini teşvik ederken , 10 yıllık oran hala %5 seviyesine yakın kalmasına rağmen getiriler de son yılların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Yine de, İsrail-Hamas savaşına ilişkin belirsizlik ortamında güvenli liman talebinin artması gibi, zayıf getiriler ve zayıf dolar da altın fiyatlarının yükselmesine yardımcı oldu. Piyasalar, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'ne planlı bir kara saldırısı gerçekleştirmesini bekliyor; bu, çatışmanın tırmanmasına işaret edebilir.

Spot altın %0,1 artışla ons başına 1.977,14 dolara yükselirken, Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:53'te (04:53 GMT) %0,4 artışla ons başına 1.989,05 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da önceki hafta %5'in üzerinde yükseliş yaşadıktan sonra bu hafta yaklaşık %2,5 artış gösterdi.

Ancak Powell'ın hala daha fazla faiz artışı için kapıyı açık bırakmasıyla, özellikle daha fazla ekonomik göstergenin ABD ekonomisindeki dayanıklılığa ve yapışkan enflasyona işaret etmesi durumunda sarı metaldeki yükseliş sınırlı olabilir.

Enflasyonu kontrol altına almak hâlâ Fed'in ana hedefi ve enflasyon geçen yıl önemli ölçüde gerilese de hâlâ merkez bankasının %2'lik hedefinin oldukça üzerinde kalıyor.

ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması, potansiyel olarak en azından 2024 sonuna kadar %5'in üzerinde kalması, altın gibi getirisi olmayan varlıklar üzerindeki baskının devam edeceğinin habercisi.

Çin'deki tedirginlik devam ederken bakır zayıflıyor

Endüstriyel metallerden bakır fiyatları Cuma günü daha da düştü ve büyük ithalatçı Çin'e ilişkin devam eden endişeler nedeniyle art arda üçüncü haftada da düşüşünü sürdürdü.

Bakır vadeli işlemleri yüzde 0,5 düşüşle pound başına 3,5680 dolara geriledi ve bu hafta yüzde 0,1 kayıp yaşadı.

Çin'den beklenenden iyi gelen gayri safi yurt içi hasıla verileri bu hafta bakıra bir miktar destek sunsa da, özellikle geliştirici Country Garden Holdings'in (HK: 2007 ) temerrüde düştüğüne dair işaretler arasında, Çin'in emlak sektörüne ilişkin süregelen endişeler bu eğilimi büyük ölçüde dengeledi. denizaşırı tahviller.

Çin merkez bankası ayrıca ekonomik büyümeyi desteklemek ve yuandaki zayıflığı durdurmak arasında bir denge kurmaya çalıştığı için Cuma günü kredi faiz oranını rekor düşük seviyelerde tuttu.


13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page