top of page

Altın fiyatları Orta Doğu'daki gerginliklerin kötüleşmesiyle 1 ayın zirvesine yaklaştı.

İsrail-Hamas savaşındaki potansiyel tırmanışın güvenli liman talebini artırmasıyla altın fiyatları Çarşamba günü sert bir şekilde yükselerek bir ayın en yüksek seviyesine yaklaşırken, bakır fiyatları da Çin ekonomisine ilişkin olumlu okumanın ardından yükseldi.

Yüzlerce Filistinliyi öldürdüğü bildirilen Gazze hastanesinin bombalanması, özellikle Mısırlı ve Filistinli liderlerin saldırının ardından ABD Başkanı Joe Biden ile bir zirve yapmayı iptal etmesiyle, çatışmada potansiyel bir artışa işaret etti.

Hareket, İsrail-Hamas çatışmasının diğer Arap ülkelerini de içine çekebileceği ve savaşın daha geniş Orta Doğu bölgesine yayılmasına neden olabileceği yönündeki endişeleri artırdı.

Bu düşünce, yatırımcıların güvenli limanlara olan talebini artırdı ve altının bu hareketin ardından güçlü girişler görmesi dikkat çekti. Spot altın yüzde 0,8 artışla ons başına 1.937,80 dolara yükselirken, Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:39 itibarıyla ons başına yüzde 0,8 artışla 1.950,65 dolara yükseldi.

Her iki enstrüman da bir ayın en yüksek seviyesine yakındı.

İsrail-Hamas savaşının tırmanmasına ilişkin endişelerin artması, geleneksel güvenli limanlara olan talebin artmasıyla birlikte geçtiğimiz hafta altın fiyatlarında büyük bir artışa neden oldu. Altın önceki hafta %5'lik bir yükselişteydi.

Ancak bu talep, özellikle ABD'de faiz oranlarının yükseleceğine dair yeniden canlanan korkuların etkisiyle son oturumlarda bir miktar azaldı. Gece boyunca açıklanan perakende satış verileri yapışkan enflasyon korkularını artırdı ve bu da Fed'in daha şahin bir duruş sergilemesine neden olabilir.

Bu amaçla, bu hafta bir dizi ABD ekonomik göstergesi ve Fed yetkilileri, özellikle de Başkan Jerome Powell'ın Perşembe günkü konuşması üzerinde duracağız. Enflasyondaki son yükseliş göz önüne alındığında Powell'dan gelebilecek şahin sinyaller yakından takip edilecek.

Sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, artan faiz oranları altın fiyatları açısından kötü bir işaret. Bu eğilim geçtiğimiz yıl altın fiyatlarını olumsuz etkiledi ve güvenli liman talebi artsa bile sarı metaldeki önemli yükselişleri sınırlayacak gibi görünüyor.

Çin'de bakır, GSYİH'nın beklentileri aşmasıyla yükselişe geçti

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, en büyük ithalatçı Çin'in üçüncü çeyrekte beklenenden daha iyi bir büyüme kaydetmesinin ardından Çarşamba günü sert bir şekilde yükseldi.

Bakır vadeli işlemleri %0,6 artışla pound başına 3,6128 dolara yükseldi.

Çin'in üçüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasılası %4,9 ile beklenenden fazla arttı; bu, Pekin'in son teşvik önlemlerinin meyve verdiğini gösteriyor.

Ancak çeyrekten çeyreğe büyüme , fikir birliğine rağmen hala büyük ölçüde COVID öncesi seviyelerin altında kaldı, bu da daha büyük bir ekonomik toparlanmanın hâlâ uzak olduğunu gösteriyor.

Yine de veriler, Eylül ayındaki sanayi üretimine ilişkin olumlu okumayla birleştiğinde, dünyanın en büyük bakır ithalatçısındaki ekonomik koşulların iyileşeceğine dair umutları artırdı ve talebi canlandırdı.

Şimdi odak noktası Çin Halk Bankası'nın Cuma günkü kredi faiz oranı kararı üzerinde , ancak bankanın faiz oranlarını koruması bekleniyor.


10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page