top of page

Altın fiyatları, Orta Doğu kaynaklı güvenli liman talebinin TÜFE şokunu dengelemesiyle yükseldi.

Orta Doğu krizindeki artışın güvenli liman talebini artırmasıyla altın fiyatları Cuma günü yükseldi ve bu da beklenenden güçlü ABD enflasyon verilerine rağmen sarı metalin yükselişine yardımcı oldu.

ABD ve İngiliz kuvvetleri, grubun Kızıldeniz'deki gemilere yönelik saldırılarına yanıt olarak, Yemen'deki İran bağlantılı Husi grubuna karşı bir dizi saldırı başlattı. Bu hamle aynı zamanda son dönemdeki Husi saldırganlığının ana motivasyon kaynağı olarak görülen İsrail-Hamas savaşındaki genişlemeye de işaret ediyordu.

Artan jeopolitik risklerin genellikle yatırımcıları daha geleneksel limanlara yönelttiği göz önüne alındığında, bu hareket altına yönelik güvenli liman talebini artırdı. Bu aynı zamanda ABD'deki daha güçlü enflasyon okumalarına rağmen külçe fiyatlarının güçlenmesine de yardımcı oldu.

Spot altın %0,3 artışla ons başına 2.034,78 dolara yükselirken, Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:14'te (05:14 GMT) yaklaşık %1 artışla ons başına 2.038,80 dolara yükseldi.

ABD enflasyonu yukarı yönlü sürprizler yapıyor ancak faiz indirimi iddiaları devam ediyor

Altın fiyatları Cuma günü bir miktar güçlenirken, ABD faiz oranlarının gidişatına ilişkin belirsizlik nedeniyle haftayı marjinal bir düşüşle kapatmaya hazırlanıyordu.

Perşembe günü tüketici fiyat endeksi verileri, ABD enflasyonunun Aralık ayında beklenenden biraz daha fazla arttığını gösterdi; bu, işgücü piyasasındaki son dönemdeki esneklikle birleştiğinde, Federal Reserve'e faiz oranlarını erken indirmeye başlama konusunda daha az ivme kazandırıyor.

Ancak trader'lar, en azından CME Fedwatch aracına göre, Fed'in erken faiz indirimi yapacağı yönündeki tahminlerini büyük ölçüde koruyor gibi görünüyor . Araç, trader'ların Mart ayında 25 baz puanlık bir indirim için %70'in üzerinde bir şans fiyatladıklarını gösterdi; bu oran, TÜFE verileri öncesinde görülen %64'tü.

ING analistleri trendin "yanlış göründüğünü" söylerken bazı Fed yetkilileri de erken faiz indirimlerine ilişkin bahislerin aşırı iyimser olduğunu yineledi. Merkez bankasının bu yılın sonunda faiz oranlarını düşürmesi beklenirken, bu hamlenin zamanlaması enflasyonun azalmasına ve çalışma alanının soğumasına bağlı olacak.

Dolar, TÜFE okumasının ardından çok az destek buldu ve bu da altın fiyatlarının sabit kalmasına yardımcı oldu. Yüksek oranların külçeye yatırım yapmanın fırsat maliyetini arttırması nedeniyle sarı metalin de düşük faiz ortamından faydalanması bekleniyor.

Bakır fiyatları sabit ama Çin'in ithalatı zayıflıyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Cuma günü bir miktar güçlendi ancak en büyük ithalatçı Çin'e ilişkin endişeler nedeniyle hafta boyunca kayıplarını sürdürdü.

Mart vadeli bakır vadeli işlemleri yüzde 0,2 artışla pound başına 3,7988 dolara yükseldi ve bu hafta yüzde 0,2 düşüşle üst üste üçüncü kırmızı haftayı yaşadı.

Çin ekonomik verileri piyasalara biraz karışık ipuçları verdi. Aralık ayında ihracat beklenenden fazla artarken , TÜFE enflasyonu hafif yükseldi ve dünyanın en büyük bakır ithalatçısında bazı yeşil filizlenmelere yol açtı.

Ancak Çin'in bakır ithalatı, yüksek stok seviyeleri ve yerel metal üretiminin artması nedeniyle Aralık ayında düşüş gösterdi.

Özellikle Çin ekonomisinin zayıflamasıyla bakır talebindeki yavaşlamaya ilişkin endişeler, son haftalarda bakır fiyatları üzerinde önemli bir ağırlık oluşturdu.

Şimdi odak noktası önümüzdeki hafta açıklanacak dördüncü çeyrek Çin gayri safi yurt içi hasıla verilerine çevrildi.


3 görüntüleme0 yorum
bottom of page