top of page

Altın fiyatları, piyasaların ABD'deki resesyon üzerinde derin düşünmesiyle 9 ayın en yüksek seviyesi

Metal piyasalarındaki işlem hacimleri de, Ay Yeni Yılı nedeniyle başta Çin olmak üzere birçok Asya ülkesinde piyasa tatillerinin ortasında, hafta başında nispeten daha düşüktü. Çin piyasaları haftanın geri kalanında kapalı olacak.

Bu hafta odak , doğrudan Perşembe günü açıklanacak olan ABD dördüncü çeyrek GSYİH verilerine odaklanacak. Sıkı para politikasının etkilerinin ekonomide hissedilmeye başlamasıyla birlikte, büyümenin üçüncü çeyrekten dördüncü çeyrekte yavaşlaması bekleniyor.

Spot altın %0,2 artışla ons başına 1.928,95 dolara yükselirken, altın vadeli işlemleri %0,1 artışla 1.930,50 dolara ulaştı. Her iki enstrüman da Nisan sonundan bu yana en yüksek seviyelerine yakın işlem görüyordu ve rekor seviyelere 100 dolardan daha az uzaktaydı.

Altın fiyatları, güvenli liman talebi ve Federal Rezerv'in önümüzdeki aylarda faiz artırım hızını yavaşlatacağına dair artan beklentilerin karışımıyla son haftalarda yükseldi .

Faiz artışlarının yavaşlayacağına dair beklentiler de dolar ve ABD Hazine tahvil getirilerini düşürerek altın ve diğer getiri sağlamayan varlıkların fiyatlarına daha fazla fayda sağladı. Ancak piyasalar, enflasyonun hala 40 yılın en yüksek seviyelerine yakın seyretmesi nedeniyle, ABD faiz oranlarının nerede zirve yapacağı konusunda belirsizliğini koruyor.

Bu hafta aynı zamanda Merkez Bankası'nın tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Temel Kişisel Tüketim Harcamaları endeksine de odaklanılacak . Endeksin Aralık ayında bir önceki aya göre gerilemesi beklenirken, yine de Fed'in %2 olan yıllık hedefinin oldukça üzerinde kalması bekleniyor.

Piyasalar, ABD'nin borç tavan limitine ulaşmasından da endişeli ve Kongre tavanı yükseltmek için bir yasa çıkarma konusunda bölünmüş durumda. Hazine Bakanı Janet Yellen, yakın zamanda Kongre'ye yazdığı bir mektupta, ABD'nin borç yükümlülüklerini yerine getirememesinin küresel finans piyasalarını kasıp kavurabileceğini söyledi.

Böyle bir senaryonun değerli metaller için güvenli liman talebini de büyük ölçüde artırması bekleniyor. Platin vadeli işlemleri %0,1 yükselirken, gümüş vadeli işlemleri Pazartesi günü %1,4 arttı.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, doğrudan Çin'deki ekonomik toparlanmaya odaklanılırken, yedi ayın en yüksek seviyeleri yakınlarında çok az değişiklik gösterdi.

Yüksek kaliteli bakır vadeli işlemleri , son beş haftadır ralli yaptıktan sonra pound başına 4.2807 dolarda sabit kaldı.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısının, özellikle en katı anti-COVID önlemlerini gevşettikten ve üç yıllık tecritten sonra sınırlarını yeniden açtıktan sonra, bir haftalık Ay Yeni Yılı tatilinden güçlü bir ekonomik destek görmesi bekleniyor.28 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page