top of page

Altın fiyatları Powell'ın konuşmasıyla baskı altında.

Altın fiyatları Çarşamba günü Asya ticaretinde çok az hareket etti, ancak Fed yetkililerinin şahin yorumlarının yatırımcıların daha fazla faiz artırımına yönelik beklentileri yeniden değerlendirdiğini görmesiyle son iki seansta büyük kayıplar yaşadı.

Bu, Fed Başkanı Jerome Powell'ın geçen haftaki toplantıdaki yorumlarının piyasalar tarafından biraz daha az şahin olarak görülmesinin ardından, yakında yapacağı konuşmanın odak noktasını oluşturdu.

Altın, geçtiğimiz hafta Fed toplantısının ardından bir miktar kazanç elde etti ve tarım dışı istihdam verilerinin beklenenden zayıf gelmesi, merkez bankasının faiz artırım döngüsünün sona ermesine yönelik umutları artırdı.

Ancak çok sayıda Fed yetkilisi, ekonomideki güçlenme ve enflasyonun yapışkan olduğu bir ortamda daha fazla faiz artırımına ihtiyaç duyulduğunu öne sürerek duraklatma beklentilerini küçümsedi.

Yüksek oranların sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini azaltması nedeniyle bu durum altının görünümünü olumsuz etkiledi.

Spot altın %0,1 düşüşle ons başına 1.967,78 dolara gerilerken, Aralık ayında vadesi dolacak altın vadeli işlemleri TSİ 23:33 (04:33 GMT) itibarıyla ons başına 1.973,85 dolarda sabit kaldı.

Fed yetkilileri duraklatma bahislerini küçümserken Powell'ın konuşması odak noktasında

Powell bu hafta biri çarşamba, diğeri perşembe olmak üzere iki kez konuşacak . Özellikle Ekim ayı için beklenenden zayıf gelen tarım dışı istihdam verilerinin ardından, ABD ekonomisi ve para politikasına ilişkin yeni yorumlar odak noktası olacak.

Ancak Powell'dan önce aralarında Başkan Michelle Bowman, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ve Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee'nin de bulunduğu çok sayıda Fed yetkilisi, enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ve oranların önümüzdeki aylarda daha da yükselebileceğini kaydetti.

Fed duraklasa bile, faiz oranlarını ancak 2024 ortasından itibaren düşürmeye başlaması bekleniyor, bu da altının yakın vadedeki büyük kazanımlarını sınırlıyor.

Merkez bankası, ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağının, muhtemelen 2024 sonuna kadar %5'in üzerinde kalacağının sinyalini verdi. Bu senaryo yakın vadede sarı metal için kötü bir işaret.

Altın, İsrail-Hamas çatışmasına ilişkin piyasa endişelerinin azalmasıyla birlikte güvenli liman talebinin de gerilediğini gördü.

Bakır Çin endişeleriyle geriledi

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Çarşamba günü hafifçe düştü ve zayıf Çin ekonomik verilerinin dünyanın en büyük bakır ithalatçısına ilişkin endişeleri artırmasının ardından son kayıplarını daha da artırdı.

Aralık ayında vadesi dolan bakır vadeli işlemleri %0,1 düşüşle pound başına 3,6822 dolara geriledi.

Salı günü Çin ticaret verilerinin piyasaları büyük ölçüde hayal kırıklığına uğratmasının ardından, harcamalarda herhangi bir artışa dair herhangi bir işaret olup olmadığına dair odaklar şimdi Perşembe günü açıklanacak olan ülkeden enflasyon okumalarına çevrildi .

Bakır yatırımcıları, Çinli düzenleyicilerin ülkedeki birkaç büyük emlak geliştiricisiyle mali durumlarını ölçmek için görüştüklerine dair haberlerle biraz rahatladı ve bu da potansiyel olarak sektöre daha fazla politika desteğinin habercisi oldu.


16 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page