top of page

Altın fiyatları sessiz kaldı, bakır Çin'in teşvik umutlarıyla canlandı.

Yatırımcılar bu hafta ABD para politikası ve enflasyon hakkında daha fazla ipucu beklerken altın fiyatları Salı günü Asya ticaretinde az hareket ederken, büyük ithalatçı Çin'de daha fazla hükümet harcaması yapılacağına dair bahisler arasında bakır yükseldi.

Sarı metal, beklenenden oldukça zayıf tarım dışı istihdam raporunun doları çökertmesi ve Federal Rezerv'in faiz artırım döngüsünü sona erdirmeye yakın olduğuna dair umutları artırmasıyla, ons başına 1.900$ destek seviyesini korudu .

Ancak Fed yetkilileri, bankanın aşırı ısınan enflasyonla mücadele etmek için yakın vadede faiz oranlarını artırması gerekeceğini söyledi. Piyasalar , Fed'in Temmuz sonunda yapacağı en az 25 baz puanlık bir artışı fiyatlıyor .

Artan faiz oranları, getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini yükselttikleri düşünülürse, metal fiyatları için kötü bir işaret. Bu kavram, 2022 boyunca altın fiyatlarını hırpaladı ve 2023'ün büyük bir bölümünde altın fiyatlarının dar bir aralıkta işlem görmesini sağladı.

Spot altın ons başına 1.925,14 $'da sabitlenirken, altın vadeli işlemleri 20:09 ET (00:09 GMT) itibariyle ons başına 1.930,55 $'da sabit kaldı.

TÜFE verileri, bu hafta Fed konuşmacıları var

Metal trader'ları , enflasyonun Haziran boyunca ne kadar azaldığını ölçmek için Çarşamba günü açıklanacak olan ABD tüketici fiyat endeksi enflasyon verilerinden daha fazla ipucu arıyor . Ancak genel enflasyonun düşmesi beklenirken, çekirdek TÜFE enflasyonunun hala yüksek kalması bekleniyor ve muhtemelen Fed'den şahin bir söylemi davet ediyor.

Neel Kashkari ve Loretta Mester dahil olmak üzere çok sayıda Fed üyesi de bu hafta konuşma yapacak . Merkez bankası üyeleri şu ana kadar Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapışkan enflasyonu düşürmek için hala daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olduğu şeklindeki duruşunu yinelediler .

Powell bu yıl en az iki zam daha işaret etmişti - metal piyasaları üzerinde daha fazla baskının habercisi olan bir senaryo. Ancak artan oranların da ekonomik büyüme üzerinde baskı oluşturması bekleniyor ve bu da altın için güvenli liman talebini artırabilir.

Bakır, Çin'in teşvik umutlarıyla canlandı

Endüstriyel metaller arasında, Çin'den gelen bir dizi zayıf ekonomik göstergenin dünyanın en büyük bakır ithalatçısında hükümetin daha fazla teşvik tedbiri alacağı yönündeki iddiaları artırmasıyla bakır fiyatları Salı günü hafif yükseldi.

Bakır vadeli işlemleri %0,2 artışla pound başına 3,7952 dolara yükseldi.

Pazartesi günü açıklanan veriler , ülkedeki kötüleşen ekonomik koşullar arasında Çin'in tüketici deflasyonunun eşiğinde olduğunu gösterdi . Ancak bu, hükümetin büyümeyi desteklemek için daha fazla acil harcama önlemi alacağına dair beklentileri de artırdı.

Çin Halk Bankası Pazartesi günü, ülkenin en büyük ekonomik motorlarını canlandırmak için hareket eden zor durumdaki emlak sektörü için mali desteği 2024'ün sonuna kadar uzattı.


16 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page