top of page

Altın fiyatları, TÜFE endişesi ve Çin belirsizliğinin vurduğu bakır ile geriliyor

Yatırımcılar bu hafta açıklanacak olan önemli enflasyon verilerinden ABD ekonomisine ilişkin daha fazla ipucu beklerken, altın fiyatları Pazartesi günü bir ayın en düşük seviyelerine gerilerken, bakır fiyatları Çin'deki ekonomik toparlanmaya ilişkin artan belirsizlik ortamında büyük kayıplar yaşadı.

Altın fiyatlarındaki yeni yıl rallisi, piyasaların ABD para politikasına ilişkin görünümlerini yeniden değerlendirmesiyle son iki haftada azaldı. Federal Rezerv geçtiğimiz günlerde enflasyonun son aylarda yumuşamasına rağmen faiz oranlarını artırmayı planladığının sinyalini verdi.

Salı günkü tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) enflasyon okumasının, ülkede faiz oranlarının potansiyel olarak zirve yapabileceği noktalara daha fazla ışık tutması bekleniyor. Enflasyonun Ocak ayında bir önceki aya göre daha da düşmesi beklenirken, halen nispeten yüksek seviyelerde seyrediyor.

Spot altın %0,2 düşüşle ons başına 1.862,42 $ olurken, altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 1.872,85 $/ons oldu.

Yükselen faiz oranları, altın ve diğer getiri sağlamayan varlıklar için kötü bir işarettir. Daha yüksek oranlardan yararlanan dolardaki güç , aynı zamanda sarı metali satın almayı daha pahalı hale getirerek talebi baskılıyor.

Altın fiyatları, ABD getiri eğrisindeki tersine dönüş 1980'lerden bu yana en derin seviyesine ulaştığı için, artan kısa vadeli Hazine getirileri tarafından da baskı altına alındı . Trend, bu yıl dünyanın en büyük ekonomisinde potansiyel bir durgunluğun sinyallerini veriyor.

Bu senaryo, özellikle Fed'in artan ekonomik baskı nedeniyle faiz artırımlarını duraklatması durumunda, 2023'te altın fiyatlarına fayda sağlayabilir. Dolar geri çekilirken ve bazı ekonomistler yaklaşmakta olan bir resesyon uyarısında bulunurken, altın yılın başında bazı güvenli liman oyunları gördü .

Diğer değerli metaller de Pazartesi günü düştü. Platin vadeli işlemleri %0,3 düşüşle ons başına 948,40$'a gerilerken, gümüş vadeli işlemleri %0,8 düşüşle ons başına 21,095$'a geriledi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin'in ekonomik toparlanmasına ilişkin belirsizlik nedeniyle üç hafta üst üste keskin düşüşler kaydettikten sonra Pazartesi günü hafifçe geriledi.

Yüksek kaliteli bakır vadeli işlemleri %0,1 düşüşle pound başına 4,0107 dolara geriledi.

Bakır fiyatları Cuma günü, verilerin Çin TÜFE enflasyonunun Ocak ayında beklenenden daha az arttığını göstermesinin ardından düştü ve üretici fiyat endeksi enflasyonu, anti-COVID kısıtlamalarının gevşetilmesine rağmen daha da zayıfladı.

Zayıf veriler, özellikle artan COVID-19 vakalarıyla boğuşurken, dünyanın en büyük bakır ithalatçısındaki ekonomik toparlanmanın beklenenden daha uzun sürebileceğini gösterdi.24 görüntüleme0 yorum
bottom of page