top of page

Altın fiyatları TÜFE'nin görünürde olmasıyla sabit, bakır yükselişte.

Altın fiyatları Salı günü doların bu hafta açıklanacak önemli ABD enflasyon verileri öncesinde son kayıplarını durdurmasıyla az hareket etti; bakır fiyatları ise Çin ekonomisi için en kötünün geçtiğine dair umutlarla son yükselişlerini sürdürdü.

Külçe fiyatları son seanslarda, doların bir miktar kar alımıyla yaklaşık altı ayın zirvesinden geri çekilmesiyle bir miktar rahatlama buldu. Ancak dolar Salı günü Asya ticaretinde istikrarını korudu ve son zamanların en yüksek seviyelerine yakın kalmayı sürdürdü.

ABD enflasyonu ve faiz oranlarına ilişkin görünümün yüksek kalması, önümüzdeki aylarda altın fiyatları üzerinde daha fazla baskı olacağına işaret ediyor. Artan faiz oranları külçeye yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı için bu ticaret geçen yıl altını da olumsuz etkilemişti.

Spot altın ons başına 1.922,61 dolarda sabit kalırken, Aralık ayında vadesi dolacak altın vadeli işlemleri TSİ 00:54'te (04:54 GMT) %0,1 düşüşle ons başına 1.945,35 dolara geriledi.

ABD TÜFE ve Fed toplantısı bekleniyor

Şimdi odaklanılan nokta , enflasyonun Temmuz ayına göre daha hızlı büyüdüğünü göstermesi beklenen Ağustos ayı tüketici fiyat endeksi enflasyonu okuması. ABD enflasyonunun, yüksek yakıt maliyetleri ve esnek perakende harcamaları nedeniyle artması bekleniyor.

Okumanın aynı zamanda gelecek hafta yapılacak Federal Reserve toplantısının tonunu belirlemesi bekleniyor ; yüksek enflasyon, merkez bankasına oranları yüksek tutmak, hatta bu yıl daha da artırmak için daha fazla ivme kazandıracak.

Bankanın Eylül ayında faiz oranlarını sabit tutması genel olarak beklenirken, daha güçlü bir enflasyon okuması Fed'in daha şahin bir görünüm almasına yol açabilir. Merkez bankası ayrıca faiz oranlarını en azından 2024 ortasına kadar 20 yılın en yüksek seviyelerinde tutmaya hazırlanıyor .

Böyle bir senaryo, yüksek faiz ortamında doların ve Hazine getirilerinin daha da yükseleceği göz önüne alındığında, altın için zayıf bir görünüm sunuyor. ABD'de resesyona ilişkin korkuların azalması da altına yönelik güvenli liman talebini sekteye uğrattı, ancak ABD ile Çin arasında kötüleşen ticari gerilimler külçenin bazı teklifleri yakalamasına neden oldu.

Bakırdaki toparlanma Çin'deki iyimserliğin etkisiyle korunuyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Salı günü daha da yükseldi ve Çin'e ilişkin olumlu ekonomik okumalardan destek aldı.

Bakır vadeli işlemleri önceki oturumdaki %1'in üzerinde yükselişin ardından %0,1 artışla pound başına 3,8057 dolara ulaştı.

Pazartesi günü açıklanan veriler , hükümetin parasal desteğinin devam etmesi nedeniyle Çin'in borç verme aktivitesinde Ağustos ayına kadar önemli bir iyileşme olduğunu gösterdi .

Bu okumalar ayrıca hafta sonu açıklanan verilerin Çin tüketici enflasyonunun Ağustos ayında deflasyonist bölgeden toparlandığını göstermesinin ardından geldi. Bu durum, Çin ekonomisinin bu yıl yaşanan ciddi yavaşlamanın ardından toparlanmaya başladığı yönündeki umutları artırdı.

Ancak piyasalar dünyanın en büyük bakır ithalatçısı konusunda hâlâ biraz olumsuz durumda. Reuters anketi, Çin ekonomisinin muhafazakar hükümet tahminlerine uygun olarak 2023'te %5 büyümesinin beklendiğini gösterdi. Büyümenin 2024 yılında daha da yavaşlaması bekleniyor.


15 görüntüleme0 yorum
bottom of page