top of page

Altın fiyatları, TÜFE verileri ve Fed toplantısı öncesinde düştü.

Altın fiyatları, yaklaşan ABD tüketici enflasyonu verileri ve Federal Rezerv toplantısı öncesinde piyasaların temkinli davranmasıyla son üç haftadır görülen dar işlem aralığını koruyarak Pazartesi günü hafifçe düştü.

Sarı metal, geçen hafta bazı yumuşak istihdam verilerinin Fed'in Çarşamba günkü iki günlük toplantının sonunda faiz artırımına gitmeyeceğine dair beklentileri artırmasıyla destek gördü.

Merkez bankasının bu faiz artırım döngüsündeki ana hedefinin enflasyonu düşürmek olduğu göz önüne alındığında, Salı günü açıklanacak olan enflasyon verilerinin de Fed'in kararını etkilemesi bekleniyor . Enflasyon , 2022 boyunca görülen yaklaşık 40 yılın en yüksek seviyelerinin oldukça altında olsa da , hala Fed'in %2'lik yıllık hedefinin üzerinde.

20:44 ET (00:44 GMT) itibarıyla spot altın hafif düşüşle ons başına 1.958.94$'a gerilerken, altın vadeli işlemleri %0.2 düşüşle ons başına 1.973.30$'a geriledi.

Altın, Fed ve ekonomik belirsizlik ortamında dar bir işlem aralığında

Altın fiyatları, ekonomi ve para politikası üzerindeki belirsizliğin bir kırılma için çok az ipucu vermesiyle, son üç hafta içinde ons başına 1.930$ ile 2.000$ arasındaki bir işlem aralığına takıldı.

Altın, Fed'in olası herhangi bir duraklamasından faydalanacak ve bu yıl küresel ekonomik koşullar kötüleşirken güvenli liman talebinde artış görmesi bekleniyor. Ancak ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı göz önüne alındığında, borç getirileri daha cazip göründüğü için sarı metaldeki artış sınırlı olabilir.

Fed, 2008 mali krizinden bu yana en agresif parasal sıkılaştırma adımını yürürlüğe koyarken, artan faiz oranları 2022 boyunca altın fiyatlarını darp etti. Ancak 2023'te bir duraklama olasılığı, bu yıl şimdiye kadar altını iyimser tuttu.

Diğer değerli metaller de Pazartesi günü geriledi, platin vadeli işlemleri %0,1 düşerken, gümüş %0,4 kaybetti.

Bakır, Çin teşvikini bekliyor

Öte yandan, tüccarlar ana emtia ithalatçısı Çin'den daha fazla ipucu beklerken, bakır fiyatları Pazartesi günü hafif yükseldi ve son zamanlardaki bazı kayıplarını telafi etti.

Bakır vadeli işlemleri %0,3 artışla pound başına 3,7707 dolara yükseldi.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'in, ülkedeki ekonomik toparlanmanın hızı tükenirken piyasaların Halk Bankası'nın olası faiz indirimlerine yönelik pozisyon almasıyla birlikte, Haziran ayında daha fazla teşvik önlemi alması bekleniyor.

Bir dizi zayıf Çin ekonomik verisi, bakır fiyatlarını Mayıs ayında altı ayın en düşük seviyesine çekerken, kırmızı metal hala toparlanma mücadelesi veriyor.


8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page