top of page

Altın fiyatları, TÜFE verilerinin gelmesiyle 1.950 doların altına düştü.

Altın fiyatları Salı günü Asya ticaretinde kilit seviyelerin altına düştü; yatırımcıların günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan ve faiz oranlarının seyrini belirlemesi beklenen ABD enflasyon verileri öncesinde dolara yönelmesiyle.

Sarı metal son iki hafta içinde yoğun bir kar elde etti ve bu durum, ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek seyredeceği beklentisinin altının görünümünü olumsuz etkilemesiyle fiyatları üç haftanın en düşük seviyesine itti.

Spot altın yüzde 0,1 düşüşle ons başına 1.944,71 dolara gerilerken, Aralık ayında vadesi dolacak altın vadeli işlemleri TSİ 00:32 itibarıyla ons başına yüzde 0,1 düşüşle 1.948,25 dolara geriledi.

ABD TÜFE odakta, dolar ve getiriler artıyor

Altın fiyatları, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak temel tüketici fiyat endeksi enflasyon verileri öncesinde piyasaların esas olarak faize duyarlı varlıklara yönelmesi nedeniyle dolardaki güç ve Hazine tahvil getirileri tarafından baskı altında kaldı.

Enflasyonun son iki ayda beklentilerin üzerine çıkmasının ardından, okumanın Ekim ayına kadar enflasyonda bir miktar düşüş göstermesi bekleniyor. Bu okuma aynı zamanda bir dizi Federal Reserve yetkilisinin yapışkan enflasyonun bankaya faiz oranlarını daha da artırma konusunda daha fazla ivme kazandırabileceği konusunda uyarmasından kısa bir süre sonra geldi.

Külçeye yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, daha uzun süre yüksek oranların altını baskılaması bekleniyor. Bu ticaret geçtiğimiz yıl altını olumsuz etkiledi ve görünümü de büyük ölçüde belirsiz bıraktı.

Yine de küresel ekonomide yavaşlama beklentileri sarı metal için bazı teklif verenlerin canlı kalmasını sağlıyor. Günün ilerleyen saatlerinde yayınlanacak verilerin, euro bölgesinin üçüncü çeyrekte teknik resesyona girdiğini göstermesi bekleniyor.

Devam eden İsrail-Hamas savaşının da altına yönelik güvenli liman talebini beslemesi bekleniyor, ancak tüccarlar son iki haftadır sarı metal için çok daha düşük bir risk primi ile fiyatlamaya başladı.

Bakır zayıf Çin verileriyle baskı altında

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, zayıf Çin ekonomik verilerinin devam eden baskısıyla Salı günü düştü.

Aralık vadeli bakır vadeli işlemleri %0,3 düşüşle pound başına 3,6603 dolara geriledi.

Pazartesi günü yayınlanan veriler , dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'in Ekim ayına kadar yeni kredilerde ciddi bir düşüş yaşadığını gösterdi . Okuma, hükümetin son teşvik önlemlerine rağmen ülkedeki likidite seviyelerinin düştüğünü gösterdi.

Çarşamba günü açıklanacak sanayi üretimi , perakende satışlar ve sabit kıymet yatırımı okumalarıyla birlikte bu hafta ülkeden daha fazla ekonomik işaret geliyor .10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page