top of page

Altın fiyatları, tarım dışı istihdam bordroları ve bakır yükselişleri öncesinde yükseldi.

Altın fiyatları Cuma günü, tacirlerin ABD para politikasını etkilemesi beklenen temel istihdam verilerinin önüne geçmesiyle hafifçe yükseldi.

Sarı metal, şahin bir Federal Rezerv'e ilişkin endişelerin doları artırmasıyla bu hafta kilit seviyelerden kaydı . ABD ekonomisindeki dayanıklılık işaretleri, Fed'in faiz oranlarını yükseltmeye devam etmek için yeterli ekonomik boş alana sahip olacağına dair iddiaları artırdı.

Spot altın %0,1 artışla ons başına 1.936,05$'a yükselirken,Aralık'ta vadesi dolacak olan altın vadeli işlemleri %0,1 artışla ET 20:54 (00:54 GMT) itibarıyla %0,1 artışla 1.971,45$'a yükseldi. Spot fiyatlar hafta boyunca %1,2 düşerken, vadeli işlemler kilit 2.000$ seviyesinden %2 düştü.

Tarım dışı bordrolar mercek altında

Piyasalar şimdi doğrudan , ABD işgücü piyasasının Temmuz boyunca sabit kaldığını göstermesi beklenen, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerine odaklandı .

İstihdam piyasasındaki herhangi bir direnç belirtisi, bankanın enflasyona karşı mücadelesinin bir parçası olarak çalışma koşullarında bir miktar soğutmayı hedeflediği göz önüne alındığında, Fed'e faiz oranlarını daha fazla artırması için daha fazla ivme kazandırıyor.

Bu hafta başlarında açıklanan özel istihdam verileri beklentileri aşarak resmi verilerden benzer bir okuma yapılmasına ilişkin endişeleri artırdı.

Enflasyon bu yıl önemli ölçüde düşerken , işgücü piyasası fiyat baskıları altında zemini koruyarak nispeten sıcak kaldı. Ancak Haziran ayı tarım dışı bordro okuması, beklentilerin önemli ölçüde altına düşerek, Fed'in oranları artırmaya devam etmek için sınırlı alana sahip olduğu umutlarını artırdı.

Temmuz için benzer bir eğilim, Fed'in faiz artırım döngüsünü bitirdiği yönündeki beklentileri artırabilir, potansiyel olarak doları zorlayabilir ve altın gibi verimsiz varlıkları artırabilir.

Diğer değerli metaller de Cuma günü yükseldi, platin %0,3, gümüş ise %0,1 arttı.

Bakır, Çin'in teşvik sinyalleri öncesinde yükseldi

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, tacirlerin önemli ithalatçı Çin'den daha fazla sinyal beklemesiyle Cuma günü hafif yükseldi ve haftanın kayıplarının büyük bölümünü telafi etti.

Bakır vadeli işlemleri %0,3 artışla pound başına 3,9072 dolara yükseldi ve haftalar arası düşük seviyelerinden önemli ölçüde toparlanarak haftada %0,5 düşüşle işlem gördü.

Çinli yetkililerin günün ilerleyen saatlerinde, özellikle iç harcamaları ve emlak piyasasını desteklemeyi amaçlayan önlemler olmak üzere daha fazla teşvik önlemi açıklaması bekleniyor.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı, büyümenin ikinci çeyrekte önemli ölçüde yavaşlamasının ardından bu yıl COVID sonrası ekonomik toparlanmayı desteklemek için mücadele ediyor. Son veriler de ekonominin üçüncü çeyreğe durgun bir başlangıç ​​yaptığını gösterdi.


10 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page