top of page

Altın fiyatları, tarım dışı istihdam verileri öncesinde doların gerilemesiyle 2.050 dolarda sabit kaldı.

Altın fiyatları Cuma günü iki haftanın en yüksek seviyesi yakınında sabitlendi ve Fed'in faiz indirimine ilişkin tereddütsüz bahislerin dolar üzerinde baskı oluşturmasıyla önemli seviyeleri aştı ve günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak tarım dışı istihdam verileri daha fazla ipucu sağlayacak . 

Sarı metal, Fed'in bu yıl faiz indirimlerinin beklenenden daha geç yapılacağı yönündeki sinyallerini büyük ölçüde görmezden geldi, bunun yerine dolardaki kayıplardan yararlanarak 2024'teki zirvelere yaklaştı. 

Ancak Cuma günü altın fiyatlarındaki artışlar, Fed'in faiz oranlarına ilişkin planlarını büyük ölçüde etkilemesi beklenen istihdam verileri öncesinde piyasaların daralmasıyla azaldı.

Spot altın %0,1 artışla ons başına 2.056,20 dolara yükseldi ve iki hafta içinde ilk kez 2.050 dolar seviyesini aştı. Mart ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri ise %0,1 artışla ons başına 2.073,35 dolara yükseldi. İkisi de bu hafta yaklaşık %1,9 oranında artış kaydetti ve art arda iki haftalık kayıplarını telafi etmeye hazırlanıyorlardı. 

Altındaki toparlanma da 2024'e kötü bir başlangıç ​​yapmasının ardından gerçekleşti; sarı metal, piyasaların Mart ayı faiz indirimi beklentilerini istikrarlı bir şekilde fiyatlandırmaya başlamasıyla birlikte %1,2 oranında düştü.

İstihdam verileri yaklaşırken piyasaların Mayıs ayı faiz indirimi pozisyonu 

Fed Mart ayında faiz indirimi beklentilerini büyük ölçüde düşürürken, CME Fedwatch aracı trader'ların artık Mayıs ayında 25 baz puanlık bir indirim olasılığını fiyatladıklarını gösterdi ve bu da külçe fiyatlarına fayda sağladı. 

Goldman Sachs analistlerine göre merkez bankasının Mayıs ayından sonra en az dört kez daha faiz indirimi yapması bekleniyor. 

ABD faiz oranlarının yakın vadede yüksek kalması beklenirken, Fed Başkanı Jerome Powell'ın da bu hafta başındaki bir toplantıda işaret ettiği gibi faiz oranlarında nihai bir düşüş ihtimali külçe fiyatları için iyiye işaret ediyor. 

Yine de Fed, planlanan faiz indirimlerinin zamanlaması ve kapsamı konusunda net bir gösterge vermedi ve herhangi bir faiz indirimine büyük ölçüde veriye dayalı bir yaklaşım sergiledi.

Bu amaçla, Cuma günü geç saatlerde açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinin Fed'in görünümüne büyük ölçüde etki etmesi bekleniyor. Merkez bankası, faiz oranlarını düşürürken iş gücü piyasasının soğumasının da dikkate alınacağının sinyalini verdi.

Cuma günkü verilerin Ocak ayına kadar işgücü piyasasında bir miktar soğuma göstermesi bekleniyor. Ancak okumalar sürekli olarak yukarı yönde şaşırttı. 

Bakır fiyatları düştü, Çin'deki sıkıntılar nedeniyle haftalık kayıplara yöneldi 

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Cuma günü düştü ve en büyük ithalatçı Çin'deki ekonomik toparlanmanın yavaşlayacağına dair devam eden endişelerin etkisiyle haftayı düşük bir seviyede tamamlaması bekleniyor.Bakırdaki kayıplar büyük ölçüde Çin'den gelen yetersiz satın alma yöneticileri endeks verisinden kaynaklandı; resmi veriler imalat faaliyetinin Ocak ayına kadar daralmaya devam ettiğini gösteriyor. Bu durum ülkede talebin yavaşlayacağı endişelerini artırdı.9 görüntüleme0 yorum
bottom of page