top of page

Altın fiyatları tarım dışı istihdam verileri öncesinde yatay seyrediyor haftalık kayıplar yaklaşıyor

Altın fiyatları Cuma günü yatırımcıların temel tarım dışı istihdam verileri öncesinde gerilemesiyle yatay seyrederken, Fed'den gelen güvercin sinyallerinin ardından risk iştahının artmasıyla sarı metal haftalık kayıplara yöneldi.

Altın, dolardaki ve Hazine tahvil getirilerindeki düşüşten dolayı bir miktar rahatlama görse de , bu durum trader'ların sarı metali daha fazla risk odaklı varlıklar, özellikle de hisse senetleri ve para birimleri lehine terk etmesiyle büyük ölçüde dengelendi.

İsrail-Hamas savaşının başlamasının ardından artan güvenli liman talebinin ve külçe fiyatlarının Ekim ayında %10'un üzerine çıkmasının ardından altın da bu hafta bir miktar kâr alımından etkilendi.

Ancak tüccarlar, çatışmanın Orta Doğu bölgesinin geneline yayılacağı yönündeki endişelerin azalmasıyla birlikte artık altını daha düşük bir risk primiyle fiyatlıyor. Ateşkesi sağlamaya yönelik uluslararası girişimler bu düşünceyi daha da güçlendirdi.

Spot altın ons başına 1.986,34 dolar civarında sabit kalırken, Aralık ayında vadesi dolacak altın vadeli işlemleri TSİ 00:49 (04:49 GMT) itibariyle ons başına 1.993,70 dolarda sabit kaldı. Her iki enstrüman da bu hafta yaklaşık %1 düşüş yaşadı.

Fed'in güvercin havası yaratmasının ardından tarım dışı istihdam ilgi odağında

Piyasalar şimdi Cuma günü yayınlanacak Ekim ayına ait önemli tarım dışı istihdam verilerini bekliyor . Bu okuma, Fed'in faiz oranlarını sabit tutmasından ve daha fazla faiz artırımı planlarına ilişkin orta düzey sinyaller vermesinden sadece birkaç gün sonra geldi. Bu durum, piyasaların Fed'in faiz artırım döngüsünü tamamladığını ve 2024 ortasına kadar faiz indirimine başlayacağını iddia etmesiyle birlikte risk odaklı varlıklara yönelmeye yol açtı.

Ancak Fed'in bu yıl bir faiz artırımına daha kapıyı açık bırakması nedeniyle istihdam verileri yakından izlenecek. Her ne kadar bu hamle büyük ölçüde enflasyonun ve işgücü piyasasının gidişatına bağlı olacak.

Analistler Cuma günkü verilerin maaş bordrolarında keskin bir düşüş göstermesini beklerken, veriler 2023'te şu ana kadar dokuz ayın altısında beklentileri aştı ve bu da ABD işgücü piyasasının güçlü olduğunu yansıtıyor.

Güçlü bir baskının bu hafta görülen dolar ve Hazine kayıplarının bir kısmını tersine çevirebileceği göz önüne alındığında, tüccarlar bu okuma beklentisiyle altından büyük ölçüde uzak durdu.

Bakır fiyatları art arda ikinci haftada da yükseldi ancak görünüm kasvetli

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Cuma günü hafif yükseldi ve Fed kararının ardından risk iştahındaki bir miktar iyileşmenin etkisiyle art arda ikinci haftalık yükselişe hazırlanıyor.

Bakır vadeli işlemleri yüzde 0,2 artışla pound başına 3,6928 dolara ulaştı ve hafta boyunca yüzde 1'den fazla artış gösterdi.

Ancak kırmızı metalin görünümü, en büyük ithalatçı Çin'den gelen bir dizi beklenenden zayıf ekonomik verilerin ardından büyük ölçüde zayıf kaldı. Cuma günü yapılan özel bir anket, Çin hizmet sektörü faaliyetinin Ekim ayında beklenenden daha az büyüdüğünü gösterdi; bu, verilerin imalat faaliyetlerinde daralma olduğunu göstermesinden sadece bir gün sonra geldi .

Kırmızı metal fiyatları Ekim ayı sonunda neredeyse bir yılın en düşük seviyesine geriledi ve hâlâ toparlanma mücadelesi veriyordu.


11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page