top of page

Altın Fiyatları USD Geri Çekilirken Yükseldi, Hawkish Fed Caps Kazandı

Altın fiyatları Çarşamba günü hafifçe yükseldi ve dolardan gelen baskının azalmasıyla ılımlı kazanımlarını üçüncü seansa taşıdı, ancak Federal Rezerv yetkililerinden gelen şahin sinyaller daha fazla kazanımı engelledi.
Spot altın %0,1 artışla ons başına 1,653,49$'a yükselirken, altın vadeli işlemleri 19:20 ET'ye (23:20 GMT) kadar %0,2 artışla ons başına 1,658,90$'a yükseldi. Her iki enstrüman da ikinci günü 1,650 dolarlık kilit destek seviyesinin üzerinde geçirdi ve dolardaki düşüşü takip etti.
Dolar endeksi , Wall Street'teki bir dizi güçlü kazanç üzerine risk iştahının artmasıyla bu hafta %1'in üzerinde işlem görüyor. Ancak dolar, Fed yetkililerinden gelen bir dizi şahin yorumun ardından Salı günü kayıplarını sınırlamış görünüyor.
Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari , enflasyonun soğumaması durumunda Fed'in gösterge oranını %4,75'in üzerine çıkarabileceğini söyledi. Onun yorumları, verilerin ABD enflasyonunun bu yılki bir dizi keskin oran artışına rağmen inatla 40 yılın en yüksek seviyelerine yakın kaldığınıgöstermesinden sadece birkaç gün sonra geldi
Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, artan oranlar ve fiyatlardan işgücü piyasası üzerindeki baskıyı gerekçe göstererek, enflasyonu kontrol altına alma gereğini de vurguladı.
ABD Hazine tahvilleri , Bostic ve Kashkari'nin açıklamalarının ardından, trader'ların Fed'in daha şahin hareketlerinden korkmasıyla yükseldi. Piyasalar ayrıcaFed'in Kasım ayında üst üste dördüncü toplantısı için 75 baz puanlık faiz artırımına neredeyse %100 ihtimal veriyor.
Yükselen faiz oranları altın elde tutmanın fırsat maliyetini büyük ölçüde artırdığı için külçe fiyatları bu yılın başlarında gördüğü iki yılın en yüksek seviyesinden düştü. Fed'in faiz artırımlarını durdurma niyeti göstermediği göz önüne alındığında, bu baskı kaynağının kısa vadede devam etmesi bekleniyor.
Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, yavaşlayan talep endişeleri üzerine art arda üç seans düşüş kaydettikten sonra Çarşamba günü hafifçe yükseldi. Ancak endüstriyel metaller için görünüm, büyük madenciler Rio Tinto (ASX: RIO ) ve BHP Group'un (ASX: BHP ) her ikisinin de kısa vadede metal talebinin yavaşladığını belirtmesinin ardından bu hafta düşüşe geçti.
Dünyanın en büyük iki madenci, yavaşlayan ekonomik büyüme ve artan jeopolitik gerilimlerin tedarik zincirlerini bozacağını ve metal talebini düşük tutacağını söyledi.
Bakır vadeli işlemleri %0,1 artışla pound başına 3,3655$'a yükseldi, ancak bu hafta şimdiye kadar %1,7 düşüşle işlem görüyor.
Çin'in sıfır-COVID politikasını küçültmeyeceğinin sinyali, ABD'de artan resesyon korkuları gibi kırmızı metal üzerindeki en büyük satış baskısı kaynağı oldu .10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page