top of page

Altın fiyatları yükseldi, ancak haftalık kayıp, PCE verileri bekleniyor

Altın fiyatları Cuma günü hafifçe yükseldi, ancak piyasaların günün ilerleyen saatlerinde Federal Rezerv'in tercih ettiği enflasyon göstergesi okumasından daha fazla ipucu aramasıyla ABD para politikasına ilişkin artan belirsizliğin ortasında art arda dördüncü haftayı kırmızıya çevirdi.

Sarı metal , ABD dördüncü çeyrek GSYİH verilerinin biraz daha düşük revize edilmesi ve ekonominin yüksek faiz oranlarının boyunduruğu altında beklenenden daha fazla soğuduğuna işaret etmesiyle biraz rahatladı . Okuma, Fed'in oranları artırmaya devam etmek için daha az ekonomik alana sahip olacağına dair bazı umutları artırdı.

Spot altın %0,1 artışla ons başına 1.823,84 $'a yükselirken, altın vadeli işlemleri %0,2 artışla 1,831,15 $/ons oldu. Her iki enstrüman da bu hafta %0,5 ile %0,8 arasında kaybetmeye ayarlandı.

Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcamaları fiyat endeksine ilişkin bir okumanın , fiyat baskılarının Ocak ayında yüksek kaldığını yinelemesi bekleniyor. Enflasyonu kontrol altına almak , merkez bankasının ana önceliği, Fed'in faiz artırma çılgınlığını durdurmayı planladığına dair çok az işaret veriyor. Artan getirilerin metaller gibi getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırdığı düşünülürse, bu durum altın için kötü bir işaret.

Bir dizi Fed konuşmacısı bu hafta daha fazla faiz artırımını savunurken , hatta bazıları önümüzdeki aylarda daha hızlı artırımlar yapılması çağrısında bulundu. Fed'in Şubat ayı toplantı tutanakları da çoğu yetkilinin oranların yükselmesini desteklediğini gösterdi.

Ancak piyasalar, faiz oranlarının nerede zirve yapacağı konusunda belirsizliğini koruyor. Bu, tacirlerin beklenenden daha yüksek bir nihai faiz oranından korkmasıyla metal fiyatlarının yukarı yönlü hareketini sınırladı.

Diğer değerli metaller, gümüş ve platin vadeli işlemlerinin her iki yönde de %0,1'den az hareket etmesiyle Cuma günü sessiz kaldı . Ancak platin, altı haftalık bir kaybetme çılgınlığını kırdığı için bu hafta yaklaşık %3'lük bir sıçramayla emsallerini geride bırakacaktı.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, zayıf ABD GSYİH verilerinin yavaşlayan endüstriyel aktiviteye ilişkin endişeleri artırmasıyla önceki seansta sert düşüş yaşadıktan sonra Cuma günü yatay seyretti.

Bakır vadeli işlemleri önceki seansta %3,3 düştükten sonra %0,1 yükselerek pound başına 4,0570 dolara yükseldi. Kayıplar ayrıca bakırın haftalık %1,3'lük kayıp rotasına girmesini sağladı.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'deki ekonomik toparlanmaya ilişkin belirsizlik de son haftalarda bakır üzerinde baskı oluşturdu.12 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page