top of page

Altın fiyatları yükseldi, bakır enflasyon işaretleri öncesinde yatay seyrediyor.

Altın fiyatları Pazartesi günü hafifçe yükseldi ve geçen haftaki büyük kayıpların ardından hafifçe toparlandı. Bakır fiyatları ise önümüzdeki günlerde ABD ve Çin'de yapılacak önemli ekonomik okumalardan önce biraz hareket etti.

Daha yüksek faiz oranlarına ilişkin endişeler ve ABD'nin kredi notunun düşürülmesine bağlı olarak yükselen ABD Hazine getirileri , son seanslarda altın fiyatları ve dolardaki toparlanma üzerinde ağırlık yarattı .

Sarı metal, beklenenden zayıf gelen tarım dışı istihdam verilerinin ardından Cuma günü bir miktar rahatlama görse de , haftayı hala yaklaşık %1 daha düşük - bir aydan uzun süredir en kötü performansıyla - kapattı.

Spot altın %0,1 artışla ons başına 1.945,03$'a yükselirken,Aralık'ta vadesi dolacak olan altın vadeli işlemleri %0,2 artışla 20:46 ET (00:46 GMT) itibariyle ons başına 1.979,60$'a yükseldi.

ABD enflasyonu getiri artışıyla bekleniyor

Metal piyasaları şimdi , dünyanın en büyük ekonomisi hakkında daha fazla ipucu için doğrudan bu Perşembe günü açıklanacak olan ABD tüketici fiyat endeksi enflasyon verilerine odaklandı .

Enflasyonun, Haziran ayındaki keskin düşüşün ardından tekrar toparlanması bekleniyor - bu, Federal Rezerv'den daha fazla faiz oranı artışı beklentisini artırabilecek bir senaryo.

Altının güçlü bir enflasyon okumasıyla daha da geri çekilmesi beklenirken, doların değer kazanması bekleniyor.

Fitch ABD kredi notunu düşürürken bile trader'ların doları tercih etmesiyle birlikte, ABD faiz oranlarının daha uzun süre daha yüksek olması ihtimali son haftalarda sarı metal üzerinde ağır bir baskı oluşturdu.

Fitch notunun düşürülmesi, ABD Hazine tahvil getirilerinde de keskin artışları tetikledi ve bu da altın gibi getiri sağlamayan varlıkları baskı altına aldı.

Diğer değerli metaller Pazartesi günü biraz karıştı, ancak geçen haftaya göre büyük kayıplar vermeye devam ediyor. Platin vadeli işlemleri %0,4 yükselirken, gümüş %0,2 düştü.

Bakır, daha fazla Çin ipucu öncesinde sessiz kaldı

Bakır fiyatları Pazartesi günü hafifçe düştü ve bu hafta Çin'in yaklaşmakta olan birkaç ekonomik göstergesine odaklanıldı.

Bakır vadeli işlemleri %0.1 düşüşle pound başına 3.8500$'a geriledi.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı, enflasyon ve ticaret verilerini bu hafta yayınlayacak ve her iki okuma da ülkedeki yavaşlayan ekonomik toparlanmaya dair daha fazla ipucu sunacak.

Çin'in bakır ithalatı bu yıl sabit kalırken, ülkedeki kötüleşen ekonomik koşullar, talepte olası bir bozulmaya ilişkin endişeleri artırdı.

Geçen hafta açıklanan veriler de ekonominin üçüncü çeyreğe zayıf başladığını gösterdi.


2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page