top of page

Altın fiyatları yılın en düşüğünü görmüştü: Rüzgar tersine döndü

Altının ons fiyatı, özellikle ABD tarafından gelen makroekonomik verilerle yön bulmaya çalışıyor. Sarı maden, majör merkez bankaları (ABD Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası) yetkililerinden gelen şahin faiz mesajlarıyla gerilerken; geçtiğimiz hafta perşembe günü piyasa beklentilerinin üzerinde gelen ABD ocak ayı ÜFE verisi sonrası kayıplarını artırdı. Ons altın, cuma günü 2023 yılının en düşük seviyesine kadar geriledi ve yeni yılın bütün kazançlarını geri verdi.


Makroekonomik veriler sonrası, ‘kalıcı enflasyon’ tehlikesinin kuvvetlenmesiyle ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) önümüzdeki aylarda daha fazla faiz artırımına gidebileceğine ilişkin beklenti de yükseldi. Piyasa fiyatlamalarına bakıldığında önümüzdeki toplantıda Fed’in 25 baz puan faiz artırımına gideceğine kesin gözüyle bakılırken; 50 baz puanlık faiz artırımı da fiyatlamalarda bulunuyor. Ayrıca Fed’in mayıs ve haziran toplantılarında da faiz artımına devam edeceğine yönelik öngörüler hakim… Bankanın 2023 yılında faiz indirimlerine başlayabileceğine yönelik beklentiler de görece zayıfladı.


Fed’in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) bir sonraki toplantısı 21-22 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek.


Fed’in faiz artışlarında agresifleşebileceği beklentisi, dünyada doları güçlendirirken, ABD tahvil faizlerini de yükseltiyor ve ters korelasyon etkisiyle faiz getirisi olmayan altın fiyatlarını baskılıyor.Altın fiyatlarında son durum


Altının ons fiyatı, geçtiğimiz 4 haftayı aralıksız değer kaybıyla tamamlarken, yeni haftaya sınırlı yükselişle başladı. Ons altın, haftanın ilk işlem gününde 1837 dolar ile 1847 dolar arasında hareket ederken; saat 12:40 itibarıyla yüzde 0,10 oranında yükselişle 1843 dolar seviyesinde hareket ediyor.


Ons altın fiyatı ve dolarTL'nin değeri üzerinden hesaplanan gram altın fiyatı, ons altına

paralel hareketini sürdürüyor. Geçtiğimiz cuma günü, 1103 liraya kadar gerileyerek 5 Ocak’tan bu yana en düşük seviyeyi göre gram altın, bugün içerisinde en düşük 113 lirayı, en yüksek ise 1120 lirayı gördü. Şu dakikalarda ise, yüzde 0,16 oranında yükselişle 1118 lira seviyesinde işlem görüyor.

15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page