top of page

Altın fiyatları, yatırımcıların Mart ayı faiz indirimini sorgulamasıyla haftalık sert düşüşe hazırlanıyor

Altın fiyatları Cuma günü sabit kaldı ancak Fed'in erken faiz indirimine ilişkin artan şüphelerin sarı metali olumsuz etkilemesiyle hafta boyunca sert düşüşler yaşadı.

Külçe fiyatları Çarşamba günü sert bir şekilde bir ayın en düşük seviyesine geriledi, ancak güvenli liman talebinin etkisiyle ons başına 2.000 dolar civarında destek buldu.

Altın, güçlü ekonomik veriler ve Fed yetkililerinin şahin eğilimli yorumlarının, piyasaların merkez bankasının Mart ayı faiz indirimine ilişkin beklentileri daha da fiyatlandırdığını göstermesiyle yatırımcıların dolara yönelmesi nedeniyle darbe aldı.

Ancak Orta Doğu'daki askeri çatışmaların yeni boyutlara ulaşmasıyla birlikte sarı metal, güvenli liman talebinden hala bir miktar destek görüyor. ABD ve İngiltere güçleri, Kızıldeniz'de İran liderliğindeki Husi grubuyla çatışmalara devam ederken, bir dizi saldırının ardından İran ile Pakistan arasında gerilim arttı.

Spot altın %0,1 düşüşle ons başına 2.020,91 dolara gerilerken, Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:35 (05:35 GMT) itibarıyla ons başına 2.022,75 dolarda sabit kaldı. Her iki enstrümanın da bu hafta yaklaşık %1,4 kaybetmesi bekleniyor.

Altın, yatırımcıların Mart ayı faiz indirimi tahminlerini keskin bir şekilde azaltmasıyla değer kaybetti

Altın üzerindeki baskı, esas olarak Fed'in Mart 2024'ten itibaren faiz indirimine başlayacağına dair beklentilerin azalmasından kaynaklandı. Trend, uzun vadede yüksek faiz oranlarından sarı metale yönelik ters rüzgarların devam ettiğine işaret etti ve bu da altın yatırımının fırsat maliyetini artırdı. külçe.

CME'nin Fedwatch aracı, trader'ların Mart ayında 25 baz puanlık bir indirim için %51,9 şans fiyatladığını gösterdi; bu oran, geçen hafta görülen %70,2'lik şansa kıyasla keskin bir düşüş gösterdi.

Analistler, beklenenden daha güçlü gelen perakende satış verilerinin ABD ekonomisindeki dayanıklılığın devam ettiğini göstermesi nedeniyle traderların heyecanlarını daha da azaltmalarını bekliyor .

Atlanta Fed Başkanı Ralph Bostic de erken faiz indirimlerine karşı uyarıda bulunan yetkililer korosuna katıldı ve bankanın faiz indirimlerine ancak 2024'ün üçüncü çeyreğinde başlamasını beklediğini söyledi.

Analistler, "Fed fon vadeli kontratlarında yıl sonuna kadar hâlâ 140 baz puandan fazla gevşeme ve Mart ayında faiz artırımı ihtimali de %50'den fazla, bu nedenle gevşemeyi tekrar düşünmeye başlamadan önce bunda biraz gevşeme olması muhtemel" dedi. ING'de bir notta yazdı.

Bakır fiyatları Çin'in zayıflığı nedeniyle baskı altında kalmayı sürdürüyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Cuma günü hafif düştü ve en büyük ithalatçı Çin'e ilişkin devam eden endişeler nedeniyle haftayı sakin bir kapanışla tamamlaması bekleniyor.

Mart ayında vadesi dolan bakır vadeli işlemleri %0,3 düşüşle pound başına 3,7477 dolara geriledi.

Kırmızı metal fiyatları 2024 yılına olumsuz bir başlangıç ​​yapmıştı ve dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'in beklenenden zayıf ekonomik büyüme verilerinin ardından bu hafta yeni satış baskısı gördü.

Çin'deki zayıflık, piyasaların elektrikli araçlara yönelik küresel talebin azalmasına karşı temkinli davranmasıyla bu yıl bakır talebinin yumuşayacağı yönündeki endişeleri artırdı.


6 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page