top of page

Altın fiyatları yeni yıldaki kayıplarının ardından yatay seyrediyor, enflasyon verisi bekleniyor

Altın fiyatları Salı günü Asya ticaretinde hafif yükseldi ve piyasaların bu hafta açıklanacak önemli ABD enflasyon verileri öncesinde Fed'in erken faiz indirimi beklentilerini yeniden değerlendirmesiyle yıla kötü bir başlangıçtan sonra toparlanma gösterdi.

Sarı metal, geçen hafta ons başına 2.050 dolar seviyesinin altına keskin bir düşüş yaşadı ve güçlü istihdam piyasası verilerinin Fed'in politikayı erkenden gevşetmeye ne kadar teşvik edeceğine dair belirsizliği artırmasıyla dolardaki toparlanmayı takip etti.

Ancak altın fiyatları bu hafta, doların bir miktar kar alımları nedeniyle üç haftanın en yüksek seviyelerinden düşmesiyle bir miktar rahatlama gördü. Yine de sarı metal Aralık ayında gördüğü zirvelerin oldukça altında kalmayı sürdürdü.

Spot altın %0,2 artışla ons başına 2.032,91 dolara yükselirken,Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:07 (05:07 GMT) itibariyle %0,3 artışla ons başına 2.038,85 dolara yükseldi.

Daha fazla faiz indirimi için ABD enflasyon verileri bekleniyor

Yatırımcılar Perşembe günü yayınlanacak temel tüketici fiyat endeksi verileri öncesinde dolara karşı ciddi bir önyargılı olmaya devam ediyor . Okumanın Aralık ayında enflasyonda hafif bir toparlanma göstermesi bekleniyor; bu da güçlü tarım dışı istihdam verileriyle birleştiğinde, Fed'e faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmak için daha fazla hareket alanı sağlıyor.

Bu, erken faiz indirimi beklentilerinde bir miktar azalmaya yol açtı ve bu da altının Aralık ayında elde ettiği kazanımların bir kısmını kaybetmesine neden oldu. Sarı metal 2023 yılını yine de %10 kazançla tamamladı.

Fed yetkilileri ayrıca erken faiz indirimi beklentilerine karşı da geri adım attı. Atlanta Fed Başkanı Ralph Bostic, enflasyonun hâlâ Fed'in yıllık %2 hedefinin oldukça üzerinde olduğunu belirterek, politikanın yakın vadede sıkı kalması yönünde önyargılı kaldığını söyledi.

Bostic, faiz oranlarının 2024'te düşmesini beklerken, yalnızca 50 baz puanlık indirim sinyali verdi; bu, piyasaların beklediğinden çok daha düşük.

Yatırımcıların ayrıca Fed'in Mart ayından itibaren faiz indirimine başlayacağı yönündeki bahislerini istikrarlı bir şekilde azalttığı görüldü. CME Fedwatch aracı, trader'ların Mart ayı faiz indirimi şansını Pazartesi günü görülen %64 ve bir hafta önce görülen %70,7'ye kıyasla %59,4 olarak fiyatladığını gösteriyor.

Daha uzun süre yüksek oranlar, getiri sağlamayan sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, altın için kötü bir işaret.

Bakır, Çin beklentisi ve dolar baskısı karşısında su üzerinde ilerliyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, güçlü doların baskısı altında Salı günü çok az hareket ederken, en büyük ithalatçı Çin'den gelecek ekonomik veriler beklentisi de tüccarların kırmızı metale karşı temkinli davranmasına neden oldu.

Mart vadeli bakır vadeli işlemleri yüzde 0,2 artışla pound başına 3,8288 dolara yükseldi. 2024'ün ilk haftasında yüzde 2'nin üzerine düşmüşlerdi.

ABD verilerinin yanı sıra, bu haftanın odağında Cuma günü açıklanacak Aralık ayı Çin enflasyonu ve ticaret rakamları da yer alıyor. Dünyanın en büyük bakır ithalatçısının Aralık ayında enflasyondaki düşüşünü sürdürmesi beklenirken, ticari faaliyetin, özellikle ihracatın da düşmesi bekleniyor.

Ancak genel ekonomik zayıflığa rağmen Çin'in bakır ithalatı 2023'ün büyük bölümünde şaşırtıcı derecede dirençli kaldı. Cuma günkü verilerin bu eğilimin Aralık ayında da devam edip etmediğini göstermesi bekleniyor.
3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page