top of page

Altın fiyatları, yumuşak ABD enflasyonu ve bakırdaki artışlarla 1.950 doları aştı.

Altın fiyatları, Perşembe günü, beklenenden zayıf ABD enflasyon verilerinin daha az agresif bir Merkez Bankası'na yönelik beklentileri teşvik etmesiyle bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyrederken, bakır, büyük ithalatçı Çin'de daha fazla teşvik önlemi beklentisiyle desteklendi.

Sarı metal, verilerin ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyonunun Haziran ayında beklenenden az büyüdüğünü göstermesinin ardından dolar ve Hazine getirilerindeki düşüşün ardından Çarşamba günü iki aydan fazla bir sürenin en iyi gün içi kazancını kaydetti .

Okuma, Fed'in geçen yılki agresif faiz artırımlarının meyve verdiğini ve bankanın şahin duruşunu beklenenden daha erken azaltabileceğini gösterdi.

Senaryo, geçen yıl sarı metal üzerinde ağır bir baskı oluşturan yüksek faiz oranlarının altın üzerindeki baskısını hafiflettiğine işaret ediyor. Yüksek borç verme oranları, altın gibi getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini yükseltiyor.

TÜFE okumasının ardından 15 ayın en düşük seviyelerine gerileyen dolardaki düşüş , dolarla fiyatlanan altın ve diğer emtialara büyük fayda sağladı.

Spot altın ons başına 1.957,07 $'da sabitlenirken, altın vadeli işlemleri 20:48 ET (00:48 GMT) itibariyle ons başına 1.961,45 $'da sabit kaldı. Her iki enstrüman da Çarşamba günü yaklaşık %1,3 yükseldi ve Mayıs ayının başından bu yana en iyi gün içi kazancını elde etti.

Fed Temmuz'da hala artış görüyor

Daha yumuşak olan TÜFE okumasına rağmen, enflasyon hala Fed'in yıllık %2 hedefinin üzerinde kalmaya devam ediyor. Bu, piyasaların genel olarak Temmuz ayı sonunda yapılacak bir toplantıda en az 25 baz puanlık bir artışı fiyatlaması ile birlikte, yakın vadede merkez bankası tarafından daha fazla faiz artırımı yapılmasına neden olabilir.

Bir dizi Fed yetkilisi de önümüzdeki aylarda daha fazla oran artırımına işaret ederek, çekirdek enflasyonun hala inatla yüksek kaldığı ve yerleşik hale gelme tehdidi oluşturduğu konusunda uyarıda bulundu. Haziran ayı çekirdek TÜFE okuması %4,8 ile beklenenin altındaydı, ancak yine de nispeten yüksek kaldı ve %3 büyüyen manşet rakamın oldukça üzerinde kaldı.

Fed, bu yılın başlarında, mevcut %5,25'ten en az 50 baz puan daha yüksek bir faiz oranı işaretlemişti, ancak yumuşak işgücü verileri ve zayıf TÜFE okuması, bankanın Temmuz toplantısında bu duruşta bir değişiklik görebilir.

Bakır, doların zayıflığı ve Çin'in teşvik konuşmalarıyla canlandı

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Perşembe günü kazançlarını artırarak üç haftanın en yüksek seviyesine ulaştı .

Bakır vadeli işlemleri önceki seansta %2,4 yükseldikten sonra %0,2 artışla pound başına 3,8595 dolara yükseldi.

Kırmızı metal, dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'in yavaşlayan ekonomik toparlanmayı desteklemek için daha fazla teşvik önlemi uygulayacağı spekülasyonuyla da desteklendi.

Çin devlet medya kuruluşlarından gelen çok sayıda rapor, hükümetin daha fazla mali harcamayı özetlemeye yakın olduğunu ileri sürdü.


11 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page