top of page

Altın fiyatlarıABD istihdam verileri faiz indirimi iddialarınn odak noktası olmasıyla yatay seyredyr

Altın fiyatları Perşembe günü Asya ticaretinde tüccarların ABD işgücü piyasasının soğuyacağına dair daha fazla işaret beklentisiyle geri çekilmesiyle çok az hareket ederken, Fed'in faiz oranlarını ne zaman düşürmeye başlayacağına odaklanıldı.

Sarı metal, hafta başında kısa süreliğine 2.100 doların üzerinde rekor seviyelere yükseldikten sonra ons başına 2.020 ile 2.050 dolar arasında bir işlem aralığına yerleşmiş gibi görünüyor.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın güvercin gibi görünen ipuçları, Fed'in Mart 2024'e kadar faiz indirimine gideceğine dair beklentileri artırırken, bir dizi farklı faktör altının yükselişini tetikledi.

Ancak piyasalar, özellikle ABD ekonomisindeki bazı dayanıklılık işaretlerinin etkisiyle hafta boyunca bu beklentileri azalttı.

Kızıldeniz'de ABD gemilerine düzenlenen saldırının ardından artan güvenli liman talebi de altın fiyatlarına destek verdi, ancak Orta Doğu'da herhangi bir artış yaşanmaması piyasalardaki gerilimin azalmasına neden oldu.

Spot altın ons başına 2.026,30 dolarda sabit kalırken, Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:24'te (05:24 GMT) %0,2 düşüşle ons başına 2.043,05 dolara geriledi.

Piyasalar Fed'in kesintilerine ilişkin spekülasyon yaparken tarım dışı istihdam ilgi odağında

Yatırımcılar artık işgücü piyasasına dair daha fazla ipucu alabilmek için Cuma günü açıklanacak olan Kasım ayı tarım dışı istihdam verilerine odaklandılar .

Bu hafta başında açıklanan iş açılışları ve maaş bordroları verileri ABD işgücü piyasasında bir miktar soğumaya işaret etti. Ancak piyasalar tarım dışı istihdam verilerinin okunmasından kesin sinyaller bekliyordu.

Bu okuma aynı zamanda Fed'in faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin belirsizliğin arttığı bir dönemde de yapılacak. Merkez bankasının gelecek hafta faiz oranlarını sabit tutması yaygın olarak beklenirken , piyasalar politikayı ne zaman gevşetmeye başlayabileceği konusunda belirsizdi.

Şu ana kadar Fed yetkilileri, faiz oranlarını düşürmeye başlama konusunda çok az eğilim gösterirken, Powell yakın zamanda uzun vadeli yüksek duruşunu yineledi. Ancak tüccarlar enflasyondaki ve istihdam piyasasındaki daha fazla soğumanın Fed'in önümüzdeki aylarda tavrını değiştireceğini tahmin ediyor.

Altının daha az şahin bir Fed ve istihdam piyasasının soğumasına dair her türlü sinyalden faydalanması bekleniyor. Sarı metal, Kasım ayının sonundan bu yana rahatlıkla 2.000$ seviyesini korudu ve bu da önümüzdeki haftalarda daha fazla güçleneceğinin habercisi olabilir.

Bakır, Çin'den gelen olumlu ithalat verileriyle toparlandı

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin'in kırmızı metal ithalatının iki yılın en yüksek seviyesine çıktığını gösteren verilerin ardından art arda üç gündür yaşadığı kayıplardan sonra Perşembe günü keskin bir yükseliş kaydetti.

Mart ayında vadesi dolan bakır vadeli işlemleri %0,7 artışla pound başına 3,7568 dolara yükseldi.

Çin'in bakır ithalatı Kasım ayında %10,1 artışla 550.566 mt'a yükseldi. Bu rakam Aralık 2021'den bu yana en yüksek rakamdı. Veriler, ekonominin diğer yönleri yavaşlasa bile Çin'in bakır talebinin güçlü kaldığını gösterdi.

Çin'in genel ithalatı Kasım ayında beklenmedik bir şekilde daralırken, ihracatı altı aydan beri ilk kez arttı.


4 görüntüleme0 yorum
bottom of page