top of page

Altın Güçlenen ABD Doları Üzerine Düştü

Altın Çarşamba sabahı Asya'da yükselen ABD Hazine getirileri ve güçlenen ABD doları nedeniyle düştü.
Altın fiyatları bir önceki seansta yaklaşık %1 düştü ve Mayıs ayında art arda ikinci bir düşüş kaydetti.
Altın vadeli işlemleri 23:18 ET (03:19 GMT) itibarıyla %0,48 düşüşle 1,839,50 $'a geriledi. Normalde altına ters hareket eden dolar Çarşamba günü yükseldi.
ABD Başkanı Joe Biden, Salı günü ABD Merkez Bankası Rezerv Başkanı Jerome Powell ile tarihi enflasyonla bir araya geldi. Biden, merkez bankasının bağımsızlığına saygı duyduğunu vurguladı, ancak Kasım ara sınavları öncesinde “enflasyonu ele almaya lazerle odaklanıldığını” da doğruladı.
Enflasyonla mücadele etmek için Fed, 8,9 trilyon dolarlık bilançosunu küçültmeye başlayacak ve günün ilerleyen saatlerinde Bej Defterini yayınlayacak.
Bununla birlikte, yatırımcılar, birçok yatırımcının Haziran ve Temmuz aylarında iki yarım puanlık faiz artışı fiyatlaması ile birlikte, parasal sıkılaştırmanın yol açabileceği olası bir durgunluktan da endişe duyuyor.
Asya-Pasifik'te Şanghay, 1 Haziran'da karantinayı gevşeterek ekonomik toparlanma umudunu artırdı. Günün erken saatlerinde açıklanan Çin Caixin imalat sanayi satın alma endeksi Mayıs ayında 48.1 ile Nisan 2022'de kaydedilen 46'nın ve Investing.com tarafından hazırlanan 48'lik tahminin üzerinde.
Günün erken saatlerinde açıklanan verilere göre, Avustralya'nın GSYİH'si 2022'nin ilk çeyreğinde çeyrek bazında %0,8 ve yıllık bazda %3,3 büyüdü.
Diğer değerli metallerde gümüş %0,67 düştü. Platin %0.38 yükseldi ve paladyum %0.11 değer kaybetti.


9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page