top of page

Altın, haftaya 7 ayın zirvesinde başladı

Pazartesi günü altın fiyatları yükseldi ve istihdam piyasasındaki soğuma işaretlerinin, bu hafta ABD’deki enflasyonun daha düşük çıkacağı ve Fed’in, şahin söylemine döneceği beklentilerini artırmasının ardından son yedi ayın en yüksek seviyesine çıktı.


Çalışma Bakanlığı verilerine göre ABD tarım dışı istihdam, Aralık ayında son bir yılın en yavaş büyümesini gösterdi ve bunun üzerine sarı metal fiyatları Cuma günü yükseldi. Önceki iki ayın verileri daha düşük revize edilirken ücretlerdeki artış da azaldı.


Veriler, aşırı ısınan ABD istihdam piyasasının, enflasyonun bu yıl daha da düşmesini engelleyeceği yönündeki korkuları hafifletti ve Fed’in, şahin duruşunu beklenenden daha erken yumuşatacağı yönündeki beklentileri artırarak altın ve diğer getirisi olmayan varlıklar üzerindeki baskıyı hafifletti.


Spot altın %0,1 artışla 1.868,61 dolara yükselirken altın vadeli işlemleri, %0,2 artışla 1.873,15 dolara ulaştı. Her iki enstrüman da Cuma günü yaklaşık %2 yükseldikten sonra Haziran başından bu yana en yüksek seviyeden işlem gördü.


Dolar, geçen haftaki kazançlarının çoğunu istihdam verileriyle tersine çevirdikten sonra Pazartesi günü daha da düşerken 10 yıllık Hazine getirileri de düşüşe geçti.


Şimdi dikkatler, ABD faiz oranlarının seyrine ilişkin yeni ipuçları için Perşembe günü açıklanacak olan ABD tüketici fiyat endeksi verilerine çevrildi. TÜFE enflasyonunun Aralık ayında son bir yılın en düşük seviyesine inmesi bekleniyor ve bu da Fed'in 2022 yılında yaptığı bir dizi büyük faiz artışının, amaçlanan etkiyi yarattığını gösteriyor.


Bu faiz artışları, getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırdığı için geçen yıl altın fiyatlarını düşürdü. Ancak sarı metal, 2023'te olası bir resesyon korkusuyla güvenli liman talebinin de yeniden devreye girmesiyle geçtiğimiz ay yeniden ilgi gördü.


Fed'in, faiz artırım hızını daha da yavaşlatması beklenirken yatırımcıların çoğu, Şubat ayında sadece 25 baz puanlık artış olasılığını fiyatlandırıyor. Ancak merkez bankası, faizleri daha uzun süre yüksek tutabileceği konusunda uyarıda bulundu.


Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Pazartesi günü hafifçe geriledi ancak Çin'in uluslararası sınırlarının yeniden açılmasına ilişkin iyimserliğin, kırmızı metalde keskin bir ralliyi tetiklemesinin ardından yedi ayın en yüksek seviyesine yakın seyretti.


Geçen hafta %2,6'lık bir yükseliş gösteren bakır, %0,4 düşerek 3,9588 dolara indi.


Çin'in bu ay COVID-19 önlemlerini daha da hafifletmesinin ardından piyasalar, bu hamlenin dünyanın en büyük bakır ithalatçısında hızlı bir ekonomik toparlanmayı tetikleyeceğini umarken bakır fiyatları yükseldi.17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page