top of page

Altın, istihdam verisinin etkisiyle düşüş yaşıyor.

Ons altın haftaya düşüşle başladı, fiyat 2.000 doların altına indi.

ABD tarım dışı istihdam verisi, Cuma günü birçok piyasa tatil nedeniyle kapalıyken açıklandığı için fiyatlarda değişim olmadı. Beklentilerden iyi gelen ve Fed’in faiz artışına gideceği ihtimalini artıran verinin ardından altın haftaya kayıpla başladı ve son saat itibarıyla %1’e yakın gerileyen fiyat 1.988 dolara düştü.

Gözler ABD verilerinde

Tarım dışı istihdamın yavaşlama olmasına rağmen sektörün güçlü kaldığını göstermesinin ardından piyasalar bu hafta açıklanacak enflasyon verisini izleyecek. Enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi durumunda Fed’in Mayıs’ta da faizi artırması bekleniyor. İstihdam sonrası 25 baz puanlık faiz artışı beklentileri %60’ın üzerine çıktı. Ancak piyasalar yılın ikinci yarısında Fed’in faiz indirim döngüsüne başlamasını bekliyor.

Altına ilgi devam ediyor

Ekonomik faaliyetlerin yavaşlaması ve Fed’in de faiz artışlarını yakında tamamlayacak olması altına olan ilgiyi artırıyor. Ayrıca bankacılık krizinin yarattığı korku da yatırımcıların işlem sepetinde altının payını artırmalarını sağladı.

Ons altında bu hafta ABD verilerinin etkisiyle düşüşle başladı. Haftanın devamında veriler ve FOMC tutanaklarına göre hareketliliğin artması bekleniyor.

Gram altın haftaya düşüşle başladı

Dolar kurunun 19,30 civarında işlem gördüğü bugün onstaki kaybın etkisiyle gram altında da %1’e yakın düşüş var. Geçen hafta 1.258 TL ile rekor seviyeye çıkan gram altın bugün 1.232 TL’den işlem görüyor.


27 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page