top of page

Altın, iyi huylu ABD enflasyonu üzerine 'ölçülü ralli'de 2. haftasında yükseldi.

“Gittikçe istikrarlı”: Bu, bu haftaki altın piyasanız.

Son üç gündeki iyi huylu enflasyon verileri, Federal Rezerv'in oran sopasını kullanmaktan beklenenden daha erken geri adım atabileceğini gösterdiğinden, petrol başta olmak üzere diğer emtialar daha da yükselirken, altın neredeyse parmak uçlarıyla yükseldi . Normalde altından ipucu alan gümüş de bu hafta daha parlak kuzenini keskin kazanımlarla gölgede bıraktı.

New York Comex'teki ön ay Ağustos altın sözleşmesi, günde sadece 60 sent artışla ons başına 1964.40 $'a yerleşti. Önceki seansta biraz daha iyi performans gösterdi ve bir hafta önceki üç ayın en düşük seviyesi olan 1.900.60$'dan 2$ yükselerek üç haftanın en yüksek seviyesi olan 1.968.50$'a ulaştı.

Külçe cinsinden fiziksel alım satımları yansıtan ve bazı tüccarlar tarafından vadeli işlemlerden daha yakından takip edilen altının spot fiyatı, 32 sent veya %0,2 düşüşle 1.960,17 $ oldu.

SKCharting.com baş teknik stratejisti Sunil Kumar Dixit, "Altın fiilen 30 dolar aralığında sıkışıp kaldı" dedi. “Aralığın üst sınırı 1.965 dolar, alt sınırı ise 1.935 dolar. 1.935 doların altına düşersek, 1.900 dolar veya daha düşük bir başka test için hazırlıklı olun.”

Çevrimiçi ticaret platformu OANDA'nın analisti Craig Erlam da aynı fikirde. Erlam, “Altın, bu haftanın başlarında ABD enflasyon verilerinin ardından yükselmesinin ardından 1.960 dolar civarında durdu” dedi. "Şimdi soru, gördüğümüz şeyin Mayıs ayından bu yana yaşanan gerilemenin bir parçası olarak düzeltici bir hareket mi yoksa bu gerilemenin aslında bir düzeltme olup olmadığı."

Altının savunmasında: tüm enflasyon verileri destekleyici değil

Doların 15 ayın en düşük seviyelerine gerilemesi karşısında altının her zaman yavaş yükselişi birçok kişiyi şaşırttı. Sarı metal, Çalışma Bakanlığı'nın Çarşamba günü Tüketici Fiyat Endeksi'nin veya TÜFE'nin bir yıl önceki %9.1 ile 40 yılın en yüksek seviyesine kıyasla Haziran ayında yıllık sadece %3 arttığını bildirmesinden bu yana bu modda . TÜFE'nin ardından gelen Üretici Fiyat Endeksi ( ÜFE) de beklenenden düşük geldi.

Bunlara rağmen, Michigan Üniversitesi Cuma günü yakından izlenen Tüketici Duyarlılığı anketinin Amerikalıların harcama iştahının iki yılın en yüksek seviyesinde olduğunu gösterdiğini söyledi. enflasyonda gerileme.

Şimdi tüm gözler Fed'de ve politika yapıcıları 26 Temmuz'da faiz oranlarına karar vermek için tekrar oturduğunda faiz oranlarına ne yapacağı üzerinde. Fed'in sözde Federal Açık Piyasa Komitesi geçen ay bir zam kararı alırken, ekonomistler büyük olasılıkla son artış hızına uygun olarak bu kez 25 baz puanlık bir artışa oy vereceğini düşünüyorlar.
5 görüntüleme0 yorum
bottom of page