top of page

Altın kayıpları Fed faiz kararı öncesi derinleşti, bakır Çin sıkıntılarından etkilendi.

Altın fiyatları Çarşamba günü Fed toplantısının tamamlanması ve günün ilerleyen saatlerinde yapılacak önemli Hazine duyurusu öncesinde belirsizliğin artmasıyla daha da düşerken, Çin'den gelen zayıf ekonomik veriler bakır fiyatlarını olumsuz etkiledi.

İsrail-Hamas savaşıyla ilgili endişelerin azalması, tüccarların altın için daha düşük bir risk primi fiyatlamasına da yol açtı; zira çatışmada büyük bir artış olmaması, savaşın potansiyel ekonomik etkisine ilişkin endişeleri azalttı.

Altın, çatışmaların etkisiyle Ekim ayında parlak yükselişler kaydederken, özellikle dolar ve Hazine getirilerinin bu haftaki Fed toplantısı öncesinde yükselişe geçmesiyle son seanslarda yüksek derecede kar alımıyla darbe aldı.

Spot altın %0,4 düşüşle ons başına 1.975,99 dolara gerilerken, Aralık ayı altın vadeli işlemleri TSİ 00:23'te (04:23 GMT) %0,5 düşüşle ons başına 1.984,45 dolara geriledi.

Fed faiz kararı ve Hazine ihalesi mercek altında

Piyasalar artık doğrudan merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutmasının beklendiği günün ilerleyen saatlerindeki Fed toplantısının sonucuna odaklanmış durumda .

Ancak bankanın aynı zamanda ABD enflasyonundaki yapışkanlığa ilişkin son işaretler, istihdam piyasasındaki güç ve genel ekonomik dayanıklılık göz önüne alındığında, faiz oranlarına ilişkin uzun vadeli yüksek duruşunu da yinelemesi muhtemel.

Yüksek faiz oranlarının altın tutmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, böyle bir senaryo altın için kötü bir işaret.

Ancak Fed kararı öncesinde piyasalar, ABD Hazinesi'nin devasa borç yükünü yeniden finanse etme planlarına ilişkin açıklamasını bekliyor olacak.

Duyuruların, özellikle geçtiğimiz ay tahvil piyasalarında yaşanan ciddi düşüş göz önüne alındığında, planlanan Hazine ihalelerinin boyutu ve bileşimi hakkında daha fazla ipucu sağlaması bekleniyor.

Hazine getirileri Çarşamba günü yükseldi ve 10 yıllık faiz oranı yüzde 0,8'den yüzde 4,9'a yükseldi; bu, Ekim'deki 16 yılın zirvesine sadece bir kıl uzaktaydı.

Bakır fiyatları, Çin PMI'daki ağrının devam etmesiyle düştü

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin'den gelen zayıf ekonomik verilerin ardından Çarşamba günü daha da düştü.

Bakır vadeli işlemleri %0,2 düşüşle pound başına 3,6452 dolara geriledi.

Özel satın alma yöneticileri endeksi (PMI) anketi, Çin'in imalat sektörünün Ekim ayında beklenmedik bir şekilde daraldığını gösterdi. Bu okuma, Salı günü yayınlanan bir hükümet anketinde görülen benzer düşüşün ardından geldi ve dünyanın en büyük bakır ithalatçısındaki ekonomik zayıflığın devam ettiğine işaret etti.

Çin'in bakır talebinin önemli bir itici gücü olan imalat sektörü, Çin'in en büyük ticaret ortaklarındaki ekonomik koşullar kötüleşirken, yurt dışı talebin yavaşlaması nedeniyle yeni olumsuz rüzgarlarla karşı karşıya kalıyor.


11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page