top of page

Altın kenarları düştü, bakır Çin'den gelen hayal kırıklığı yaratan verilerle geriledi

Piyasalar ABD borç tavanının yükseltilmesiyle ilgili daha fazla ipucu beklerken altın fiyatları Çarşamba günü düşüş yaşadı.
Bakır vadeli işlemleri %0,7 düşerek pound başına 3,6338 dolara geriledi ve veriler Çin'in imalat sektörünün Mayıs ayında art arda ikinci kez daraldığınıgöstermesiyle Mayıs ayında yaklaşık %6 kaybetmeye ayarlandı
Okuma, genel ticari faaliyet büyümesindeki düşüşle birleştiğinde, dünyanın en büyük bakır ithalatçısında yavaşlayan bir ekonomik toparlanmaya işaret ediyor ve muhtemelen kırmızı metal için zayıf talebin sinyallerini veriyor. Bakır fiyatları, 11 ayın en kötü aylık düşüşünü yaşıyordu ve yaklaşık yedi ayın en zayıf seviyelerinin biraz üzerinde işlem gördü.
Cuma günü açıklanacak Mayıs ayı tarım dışı istihdam verilerinin, Federal Rezerv'in daha fazla faiz artışı planlarını büyük ölçüde etkilemesi ile birlikte, bu hafta bir dizi ABD ekonomik verisi de dinlendi .
Dolar , bir miktar kar elde etme ve veri beklentisiyle 10 haftanın en yüksek seviyesinden geri çekildi. Ancak Fed'e yönelik giderek artan şahin görünüm, doları nispeten desteklerken, altın gibi getiri sağlamayan varlıkların görünümünü kararttı.
Artan faiz oranları, getiri sağlamayan varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetini yükseltiyor - 2022'ye kadar altını hırpalayan bir trend.
Yine de sarı metal, bir durgunluğu tetiklemesi muhtemel olan ABD'nin temerrüde düşmesi durumunda güvenli liman talebinde artış görebilir . ABD'li milletvekilleri, borç tavanını yükseltmek ve bir ekonomik krizi önlemek için iki partili bir yasa tasarısını bu hafta oylamaya hazırlanıyorlar.
Ancak çok sayıda Cumhuriyetçi ve Demokrat milletvekili yasa tasarısından hoşnutsuzluk sinyalleri verdi ve Kongre'de aleyhte oy kullanmayı planlıyor.
Spot altın %0,2 düşüşle ons başına 1.955,14 $ olurken, altın vadeli işlemleri 22:42 ET (02:42 GMT) itibariyle ons başına 1.973,25 $ seviyesinde sabitlendi. Her iki enstrüman da Salı günü yaklaşık %1 yükseldi ve iki ayın en düşük seviyesinden toparlandı.
Sarı metal, Mayıs ayının başlarında gördüğü rekor seviyelerden düştü ve şimdi aylık %1'in üzerinde bir kayıp kaydetmeye ayarlandı. Bu zayıflığın büyük bir kısmı , yapışkan enflasyon ve iş piyasasındaki direnç arasında Federal Rezerv'in Haziran ayında faiz oranlarını daha da artıracağına dair artan beklentilerden kaynaklandı .
Fed ayrıca faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmaya hazırlanıyor.18 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page