top of page

Altın, kriz korkusu ve faiz fiyatlamasıyla yükselişe geçti.

SVB Financial Group'un (SIVB) iflas etmesinin ardından küresel piyasalarda satışlar hızlanırken altın, güvenli liman özelliğiyle değer kazanıyor. Ons altın bugün 1.910 dolara çıkarak 6 haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Kısa sürede büyük hareketlilik

Fed Başkanı Powell’ın geçen hafta Senato ve Mecliste yaptığı açıklamalar piyasalarda 22 Mart’ta yapılacak toplantıda 50 baz puanlık faiz artışına gidilmesi olasılığını %80’e çıkardı. Altın ise tahvil faizleri ve dolar endeksindeki yükselişin baskısıyla geçen hafta 1.810 dolara geriledi.

Akıllara 2008 krizi geldi, korku arttı

SVB nin tahvil pozisyonlarındaki kaybını karşılayacak teminatı bulamaması ve hisse satması müşterilerin bankadan yüklü çıkış yapmasına ve nihayetinde de bankanın iflasına sebep oldu. Piyasalar 2008’de yaşanan krizi hatırlayarak buna benzer bir sürecin yaşanması olasılığına karşı panikledi ve risk iştahı düştü. Güvenli varlıklara talebin arttığı bugünlerde altın %2, gümüş ise %5 üzerinde primlendi.

Altının yükselişinin önünü açan bir diğer gelişme ise Fed’in bankacılık sisteminde yaşanan bu süreci kontrol altına almak için faiz artışına ara vereceği düşüncesi oldu. Piyasalar hem sürecin dikkatle takip edilmesi hem de ekonomide yavaşlama riskinin bu gelişme ile daha da artması karşısında Fed’in bir süre beklemede kalacağı görüşünde.

Gram altın yükselişte

Ons hareketine bağlı geçen hafta 1,100 TL’ye gerileyen gram altın bu hafta 1,165 TL’ye çıkarak 2 Şubat’ta gördüğü 1,185 TL rekoru sonrası en yüksek seviyeye ulaştı.

Yarın açıklanacak ABD enflasyon rakamları, faiz beklentilerini netleştirmesinde ve altının fiyatlamasında belirleyici olacak.


10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page